Rok 2020 naboural mnoho zvyklostí. Mimo jiné prudce vzrostl počet drobných, retailových investorů, kteří se skrze online platformy rozhodli zhodnotit své finanční prostředky.

Asi si říkáte, že takový drobný investor na trhu sám nic nezmůže, ale opak je pravdou. Pokud totiž oni „drobní investoři“, lidově řečeno, táhnou za jeden provaz, mohou způsobit velké problémy nejen světovým finančníkům, ale i nově zvolené americké ministryni financí Janette Yellenové!

 

Ale nepředbíhejme…

Drobní, retailoví investoři často neznají a nerespektují „nepsaná pravidla“ investování. A možná je ani znát nechtějí. Nezajímají je korporátní základy, složité ukazatele typu RoE, P/E či RSI. Zajímá je zisk. Vlastní zisk. 

Bez základního povědomí o trhu, a navíc s přispěním moderních fintechových aplikací typu: Revolut, Robinhood nebo Reddit, se obchodování stává spíše zábavou, srovnatelnou se hrou Dostihy a sázky. 

Pokud se však masa drobných investorů postaví proti hedgeovým fondům, nabírá tato nevinně vyhlížející hra zcela jiné obrátky.

 

Zní to celé abstraktně? Pojďme si vše ukázat na příkladu.

Společnost American Multi-Cinema Entertaiment, neboli AMC, je provozovatel řetězce divadel a kin jak v USA, tak v Evropě. Spolu s mnoha dalšími firmami v sektoru služeb, se i tato firma stala obětí světové pandemie Covidu-19.

Cena jejich akcií od března 2020 poklesla o celých 50 %. Kvůli vysokým závazkům a zadlužení se hovořilo o možném krachu celé společnosti. Dosavadní vývoj akcií na kapitálovém trhu nasvědčoval budoucímu poklesu ceny. Toho se rozhodly využít některé investiční fondy a skrze takzvané „shortování“ vsadily na budoucí pokles ceny akcie.

 

Plán dobrý, ale…

Právě v tento moment vstoupily na scénu dobře organizovaní drobní investoři, diskutující v rámci fóra WallStreetBets skrze aplikaci Reddit. Tito jinak nevýznamní investoři cíleně podpořili cenu akcie, aby investičním fondům překazili ono „shortování“. Skrze masivní nákupy tak realizovali vlastní zisk. Investiční fondy byly donuceny pokrýt vzniklou ztrátu a short pozici uzavřít nákupem akcií. Tím znovu podpořily poptávku po cenných papírech a vyhnaly cenu akcie ještě výš.

Co v realitě tento složitě znějící scénář znamenal pro společnost AMC?Doposud klesající cena akcií společnosti AMC během jednoho dne vzrostla až o neuvěřitelných 297 %, a to bez jakéhokoliv významného tržního fundamentu!

 

AMC, Gamestop, Blackberry

AMC však není jediná společnost, která se stala „obětí“ investorů z WallStreetBets. Celá kauza začala spekulacemi nad vývojem akcie prodejce videoher společnosti Gamestop (+1 641 %) a následovaly další – Blackberry (+237 %), Macys (+45 %) American airlines (+30 %) …

 

Vývoj cen akcií společností AMC, Gamestop, Blackberry

Zdroj: Bloomberg

 

Šílenství! Nemyslíte?

Pro někoho zábava, pro někoho obrovské ztráty. Toto šílenství významně zvýšilo volatilitu vybraných titulů a otevřelo debatu regulace oněch 3R fintechových platforem. Extrémní růsty jsou totiž pouze výstřelkem, který není fundamentálně opodstatněný, a tedy ani udržitelný.

Výše uvedený graf situaci vystihuje jasně. Všechny tři uměle vyhnané akciové tituly – Gamestop, AMC Entertainment či Blackberry, totiž svoje zisky za velmi krátkou dobu korigovaly, což samozřejmě znamená značné ztráty pro všechny. 

Tento extrémní případ je pouze zlomkem toho, co se může stát, pokud člověk hazarduje se svým majetkem. To bohužel při absenci základního ponětí o investování není nic výjimečného.

Zobrazit celý disclaimer

Komentář analytika

Drobní investoři a jejich vliv

Ing. Klára Pernická
Analytik junior CYRRUS
klara.pernicka@cyrrus.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.