Vidíme, že americké akcie se obchodují v průměru na 19 násobku čistého ročního zisku. To představuje poněkud vyšší hodnotu, nicméně P/E stále nepřekonalo úrovně z konce roku 2017. Evropské akcie se obchodují na 5 letých průměrech.

Dalším rozhodujícím faktorem pro směřování trhů bude nadcházející výsledková sezóna. Podle analytického konsensu by se zisky amerických firem měly ve 4Q meziročně snížit o 2 %. Pokud by však profity pozitivně překvapily a vykázaly kladnou meziroční dynamiku, znamenalo by to pro trhy další růstový impulz.

Světové indexy by v letošním roce měly dále posilovat s ohledem na akceleraci globálního ekonomického růstu, deeskalaci obchodních tenzí a uvolněnou měnovou politiku centrálních bank. Nicméně na trhu stále zůstávají přítomna rizika. HDP Číny letos pravděpodobně opět zpomalí. Aktuálně sice došlo k uzavření dohody fáze 1, další vyjednávání o obchodní válce však budou podstatně komplikovanější. Přestože hlavní centrální banky letos ke zvyšování sazeb nepřistoupí, nejde od nich očekávat ani další dramatické rozvolňování monetární politiky.

Výše uvedené faktory signalizují, že akcie aktuálně disponují omezeným růstovým potenciálem. Naproti tomu nelze vyloučit některá rizika. Investoři hledající zajímavé zhodnocení svých prostředků při větší míře bezpečí však mají možnost investovat do některého z investičních certifikátů. Ty kromě možnosti participovat na výkonnosti akciových trhů nabízí i ochranu vloženého kapitálu.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Jak se vyvíjejí trhy v USA?

Petr Němec
Burzovní makléř
[email protected]
Petr Němec