Než se posunu dále v čase, rád bych v krátkosti shrnul stav na kapitálovém trhu v předvečer krize. Indexy na začátku roku posouvaly svá maxima. Růst byl povzbuzován slušnou výkonností firem napříč všemi sektory. Přestože v tu dobu Čína už těžce zápasila s virem minimálně přes měsíc, tak globální akciové trhy nevnímaly tuto vysoce nakažlivou nemoc jako faktor, který by významně ohrozil globální hospodářský růst.              

                                                                                                                                           

Na konci předminulého týdne oznámila americká centrální banka další nepředstavitelný krok. Otvírá se totiž možnost nakupovat do bilance cenné papíry firem, jejichž rating byl v březnu alespoň v investičním pásmu. Jedná se už o druhý bezprecedentní krok Fedu. V druhé polovině března totiž banka přislíbila masivní podporu americké ekonomice, snížila úrokovou sazbu do pásma 0–0,25% a opětovně zahájila program kvantitativního uvolňování ve výši 700 miliard dolarů.  Byly vytvořeny úvěrové kanály pro podniky a domácnosti v objemu 300 miliard a došlo zároveň ke snížení povinných bankovních rezerv u většiny bank. Na shrnutí výše zmíněného budu citovat guvernéra Fedu Jerome Powella: „Budeme energicky aktivně pokračovat v používání těchto nástrojů, dokud nebudeme přesvědčeni, že jsme pevně na cestě k hospodářskému oživení.“                                                                        

 

Odrazil se trh od dna?

Všechny tyto výše uvedené kroky významně pomohly kapitálovým trhům. Zatím můžeme vidět silné umazávání ztrát z poloviny března napříč trhy, například index nejširší index americké burzy S&P 500 přešel do fáze expanze. Došlo k protnutí klouzavého průměru (21). Na grafu níže lze vypozorovat, jak nejširší americký index SP se odrazil dna v druhé polovině března a od té doby přidal přes 20%.

Následující graf nám ukazuje, jak technologický index NASDAQ 100 protnul klouzavé průměry a umazal zhruba tři čtvrtiny ztráty z března.

Podpora ze strany centrální banky a americké vlády bude bránit propadu do dlouhotrvající hospodářské recese. Zatím vše nasvědčuje scénáři o prudkém propadu trhu a jeho rychlém zotavení. Pro investory bude klíčové dodržet investiční horizont a nenechat se vyvézt z míry při propadech, které mohou ještě přijít, ale rozhodně ne takové razanci, jakou jsme zažili před nedávnem.

Pokud je největší propad již za námi, jaké tituly by investor měl nakupovat? Diskont je stále přítomný napříč trhem, i když se postupně zmenšuje. Určitě bych nevybíral akcie jen podle grafu. Existují totiž akcie, které byly relativně levné i před koronavirovým propadem a dnes jsou ještě výrazněji dole. Například sektor cestovního ruchu, aerolinky, nebo některé banky budou po delší dobu pod výrazným tlakem.                                                                                                                                                                          

Aby se investor vyvaroval těchto rizikových nákupů, měl by si položit otázku, jak by bussines model dané firmy obstál při dlouhodobě trvající restrikcí pohybu lidí. Osobně vidím příležitost v IT oblasti, zejména pak firmy zaměřené na cloudy. Investor pravděpodobně neudělá chybu při nákupu v sektoru telekomunikací, či utilit.

Závěrem bych chtěl všem investorům popřát hodně zdraví a silnou trpělivost při držbě akcií. Volatilita na trhu je totiž stále vysoká a v následujících dnech a týdnech může dojít i k nějakým výprodejům. Avšak z výše uvedeného nepředpokládám během tohoto kvartálu propad na hodnoty z měsíce března.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Koronavirus aneb lepší zítřky na dohled

Marek Kupka
Burzovní makléř
[email protected]
Marek Kupka