Zisky ropných firem jsou vysoké, ale za inflaci opravdu nemohou.

Zisky ropných firem jsou vysoké, ale za inflaci opravdu nemohou.

 

Leoš Strnad 

Je pár měsíců před volbami do Kongresu USA a dominantním tématem bude jistě vysoká inflace.

Zisky ropných firem jsou vysoké, ale za inflaci opravdu nemohou.

Americký prezident Joe Biden ve snaze odvrátit pozornost od své osoby nařknul ropné firmy, že v této nelehké době generují vysoké zisky a to na úkor obyčejných lidí. V dopise pro ExxonMobil dokonce Biden napsal, že v posledním kvartále vydělala firma více než Bůh.

Chvilka zamyšlení nás ale nedovede jinam než ke konstatování, že s realitou má tato levicová rétorika jen málo co do činění. Tak jako vždy.

Ropné společnosti, jako je ExxonMobil, prodávají produkt, jehož cena je určena na globálním trhu a na jehož cenu má jen minimální vliv. Cena ropy byla dokonce v březnu 2020 z obav z kolapsu světové ekonomiky záporná. Nyní je blízko maxim z roku 2008. A důvody jsou zase přesně opačné – velký převis poptávky nad nabídkou.

V prvním kvartále 2022 reportoval Exxon (podle Bloomberg) čisté zisky 8,8 mld. dolarů. Těžko říct, jak by Biden popsal zisky Applu za stejné období, které byly 34,6 mld. dolarů. Pětkrát tolik co Bůh.

Na rozdíl od ExxonMobil má Apple plnou kontrolu nad cenou svých produktů. Apple by mohl snížit ceny svých mobilů a stejně by vydělal balík peněz. ExxonMobil ale cenu svých produktů snížit nemůže, protože o jejich ceně nerozhoduje.

Naopak nepřímý vliv na cenu ropy mají četná politická rozhodnutí, která učinila i sama Bidenova administrativa. Mezi ně patří zákaz těžby na federální půdě i rozhodnutí nespustit ropovod Keystone XL. Pak už stačí válka a geopolitické napětí a ceny ropy (a dalších energetických surovin) letí nahoru. S ní i zisky ropných firem a hněv lidí. Ten by ale měl mířit spíš na politiky.

Zobrazit celý disclaimer
tasd

zdroj: CYRRUS, Bloomberg

Zobrazit celý disclaimer