Poslední týden v březnu se i přes tento fakt akcie postupně nadechují díky razantní odpovědi v podobě štědrých vládních stimulů podpořených kroky ze strany centrálních bank. Tato koordinace obou politik (jak fiskální, tak monetární) prozatím vytvořila pozitivní sentiment, který pomohl odbourat největší paniku a najít akciím půdu pod nohama.

 

Pro setrvalejší růst trhů je však zásadní obrat ve vývoji světové pandemie. Otázka, na kterou nyní investoři hledají odpověď, je, jak dlouho bude pandemie na západní polokouli trvat? Efekt schváleného balíčku časem vyprchá a trhy budou opět sledovat vývoj počtu nakažených. Akcie hledí do budoucna, proto by měl stačit signál, že se nákazu podařilo izolovat a počet nakažených klesá. Úspěšným návodem, jak se k tomuto stavu přiblížit, nám budiž státy jako Tchaj-wan nebo Jižní Korea.

 

Které sektory nebo tituly mají největší potenciál odolat dopadům koronaviru? Určitě jde o sektory zdravotnictví a farmacií, zde bych za preferované tituly označil Gilead nebo Abbvie. Dále bych osobně věřil necyklické spotřebě – zejména výrobky denní spotřeby, zde je zajímavý např. Johnson and Johnson nebo Henkel. Skutečnost, že koronavirus poslal miliony lidí (včetně autora tohoto článku) na home office, nahrává i sektoru kybernetické bezpečnosti a IT obecně.

 

Přeji všem, aby ve zdraví tuto nelehkou situaci přečkali a brzy měli možnost vyjít ven bez roušky. Nebo ještě lépe si v době, kdy cena ropy stojí 20 dolarů za barel, levně zaletět někam za exotikou.

 

Za CYRRUS, Leoš Strnad

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Leoš Strnad

Leoš Strnad
Burzovní makléř
[email protected]
Leoš Strnad