Jak to přesně funguje?

Když si ostatní účastníci trhu všimnou, že nějaký velký hráč prodává akcie, znervózní a začnou také prodávat. Cena klesá a když je dostatečně nízko, hedgový fond se rozhodne vrátit do trhu a opět nakoupit. Toto opět zaznamenají menší hráči a také začnou nakupovat. Kurzy rostou a velcí investoři se díky těmto nákupům vyvezou nahoru. Když je cena opět nahoře, prodají a celý cyklus se opakuje. Jak vidno, jsou to ti menší investoři, kteří platí účet za večírek.

Zobrazit celý disclaimer

Falešné zprávy mění burzu

Velcí hráči dokážou manipulovat trhem i tím, že vydávají zkreslené nebo falešné zprávy. Ty často mají podobu bulváru s lákavými titulky a nenajdete u nich jméno analytika. Mohou však vypadat i velmi profesionálně, a tak na menší investory, kteří na trhu mají celoživotní úspory, zafungují dokonale.

 

Shortování akcií

Ještě začátkem minulého roku byla nejvíce shortovanou akcií na světe Tesla. Když akcie shortujete, proděláváte peníze, když její kurz roste. Proto se kurz akcií snažily srazit zprávy typu, že auta od Tesly samovolně zrychlují a podobně. U Tesly tyto zprávy dlouhodobě nezafungovaly, ale umíte si jistě představit, jaký dopad mívají falešné zprávy u „small-cap stocks“.

Zobrazit celý disclaimer

Určitě to poroste…

Podobnou, leč opačnou strategií, je akcie „nafouknout“ zprávami o jejím budoucím raketovém růstu. Když na ni naskočí dostatečný počet investorů, hedgový fond následně akcie prodává a posílá kurz dolů. Tomuto podvodnému jednání se říká „Pump and dump.“

Zobrazit celý disclaimer

Co to pro vás znamená?

Malí investoři tak pod tlakem těch velkých často udělají přesný opak toho, co by na burze měli dělat. Tento článek nemá nikoho odradit od investování. Ba naopak. Manipulace byly, jsou a budou součástí burzovního světa. Je lepší je brát jako součást hry a naučit se je využívat ve svůj prospěch. Jak přesně? Ideálně dobře zvažovat, do jakých produktů zainvestujete a mít za sebou vždy i zkušené odborníky – makléře, analytiky.

Ať se nestanete oběťmi podvodníků, ale naopak na jejich hrách vyděláte.

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Bude EU obchodně také tlačit na Čínu?

Leoš Strnad
Burzovní makléř
[email protected]
Leoš Strnad
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.