Bílý dům s novým nájemníkem

 

V tuto chvíli má Joe Biden 290 volitelů a od ledna (bohužel / bohudík – dosaďte si dle své preference) bude mít Bílý dům nového nájemníka. Situace v Kongresu však nasvědčuje, že o nijak silné prezidentství nepůjde.

Zajímavé na celém průběhu voleb je to, jak se akciové trhy s průběžným vývojem vyrovnávaly. Předvolební průzkumy výrazně favorizovaly demokratického kandidáta i tzv. „democratic sweep“ (demokraté by ovládli i Kongres).

Taková konstelace by Bidenovi umožnila schválit robustní fiskální stimul (navrch k těm již schváleným současným prezidentem). V plánu byly další dva biliony dolarů. Trhy předvolebním průzkumům (u)věřily a pozitivní dopad plánovaných stimulů do akcií zaceňovaly. 

 

 

Obrat v pohledu investorů

 

Vraťme se k výsledku voleb. Demokraté ve volbách vlastně vůbec nezazářili. Ve Sněmovně reprezentantů budou mít o čtyři křesla méně a v Senátu na většinu nedosáhnou, neboť tam mají obě strany shodný počet křesel. Takové rozdělení moci, kdy prezident nemá většinu v obou komorách Kongresu, považovaly trhy za nejméně preferovanou variantu. Mezi investory však po oznámení výsledků následovala rychlá změna paradigmatu.

Rozdělení moci a slabý prezident? Skvělá zpráva! Alespoň se nebudou zvyšovat daně ani realizovat další levicové recepty na ekonomiku (a že jich demokraté mají v zásobě víc než dost).

 

 

Vakcína s 90% účinností

 

Do tohoto povolebního chaosu vletěla zpráva o úspěšném vývoji vakcíny od americké firmy Pfeizer (PFE), kterou vyvíjí spolu s BioNtech (BNTX). Na tuto zprávu čekali zejména výrobci letadel (Airbus, Boeing), aerolinky a celý „leisure industry“ jako na smilování boží.

 

Jaký bude tedy vývoj v době existence vakcíny proti koronaviru? Zlato půjde dál dolů, korekce se dá čekat na všech „vítězích“ pandemie – tedy technologiích a e-commerce sektoru. Z rotace preferencí investorů pak budou těžit všechna tradiční odvětví jako energetika, průmysl, utility a finance. S útlumem pandemie se dá očekávat i posilování koruny.

 

 

 

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář burzovního makléře

Leoš Strnad
[email protected]
Leoš Strnad
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.