Blíží se vrchol medvědího sentimentu na technologiích?

Blíží se vrchol medvědího sentimentu na technologiích?

 

Leoš Strnad

 

Akciový trh nemá prozatím lehký rok. Globální rizika a růst sazeb jako reakce na vysokou inflaci poslaly zámořské i evropské indexy do mínusu.

Blíží se vrchol medvědího sentimentu na technologiích?

Technologické akcie oslabují

Index S&P 500 od začátku roku oslabil o 12 %, blue-chipsový Dow-Jones o 9 % a německý DAX je od ledna -13 %.

Obzvláště bolestivý je pohled na sektor technologických akcií. Posuďte sami – Facebook ze svých maxim odepsal již 50 %, Amazon 26 %, Tesla 30 % a Netflix hrozivých 73 %.

Ze skupin prestižních titulů FAANG či MAMAA trh prozatím nejvíc ušetřil akcie Apple i Microsoftu.

Zmiňme i akcie PayPal, co by zástupce FinTech sektoru. Jeho akcie klesají již devátý měsíc v řadě a odepsaly již přes 70 % své hodnoty.

Mementem pro investory se přitom staly nedávné výsledky streamovací služby Netflix. Propad o 40 % za jediný den následoval poté, co firmě klesl počet předplatitelů.

Poklesy na akciích souvisejí s jestřábím obratem americké centrální banky (Fed). Zatímco na začátku roku trhy "zaceňovaly" čtyři růsty sazeb (každý o 0,25 procentního bodu), nyní si dvouciferná inflace žádá podstatně více zásahů.

Zobrazit celý disclaimer

Výsledky nad očekáváním

Některé aktuální výsledky však měly své světlé momenty, například lepší než očekávané byly výsledky Microsoftu nebo Facebooku. Zazářila i Tesla a trhy dobře přijaly i výsledky třeba Qualcommu nebo Mastercardu.

To může vzbuzovat otázku, zda již negativní sentiment nedosáhl vrcholu a čeká nás obrat.

Úplně si to ještě nemyslím, leč uznávám, že pro dlouhodobý horizont je již cena některých akcií zajímavá. Vstup do technologických akcií by měl být minimálně diverzifikovaný v čase. Stále také platí, že na nákup doporučujeme spíše hodnotově orientované tituly. Líbí se nám akcie Walt Disney, Citigroup, z českého rybníku pak akcie bankovních domů.

Pro více tipů mě kontaktujte na telefonu 538 705 756.

Zobrazit celý disclaimer