Dilema amerického Fedu: aby lék neublížil víc než samotná nemoc

Dilema amerického Fedu: aby lék neublížil víc než samotná nemoc

 

Leoš Strnad

 

Inflace se stala globálním fenoménem a ukrajuje z příjmů domácností a zisků firem téměř po celém světě.

Dilema amerického Fedu: aby lék neublížil víc než samotná nemoc

Čerstvá data z Mezinárodního měnového fondu (IMF) ukazují horší vyhlídky pro globální růst. „Inflace je jasná a bezprostřední hrozba pro řadu ekonomik,“ prohlásil hlavní ekonom IMF Pierre-Olivier Gourinchas. V lednu v IMF odhadovali globální růst pro letošní rok na 4,4 %, včerejší „update“ už hovoří jen o 3,6 %.

V tzv. emerging markets (rozvojových zemích) odhadují růst cen pro letošek na 8,7 % ročně, v rozvinutých ekonomikách to bude 5,7 %. I tady bych čekal brzy revizi, tentokrát nahoru.  

Zobrazit celý disclaimer

Co to znamená?

Cenové tlaky navíc zůstanou přítomny déle, než se původně očekávalo. Připomeňme, že se o inflaci hovořilo jako o dočasné, související s post-covidovým otevíráním ekonomik. To již dávno neplatí a přidaly se bohužel faktory jako ukrajinská válka či nulová tolerance vůči opětovnému výskytu covidu v Číně, která dále prohlubuje krizi dodavatelských řetězců.

Všechno tohle znamená jediné. Centrální banky budou muset dál podávat ekonomice medicínu v podobě vyšších sazeb. James Bullard – největší jestřáb v americkém Fedu (Federální rezervní systém) – by sazby zvedal klidně o 75 bps, aby se co nejdříve dostaly na 3,5 %.

Vyšší sazby samozřejmě zdražují cenu peněz. Toto „utažení kohoutků“ nemají akciové trhy zrovna rády. To ale není hlavní důvod, proč kroky Fedu investoři tak bedlivě sledují. Mnohem více se obávají, že rychlý růst sazeb uvrhne ekonomiku do recese. V takovém případě by lék (vyšší sazby) mohl být horší než sama nemoc (inflace).

Zobrazit celý disclaimer

Budou výsledkem vyšší sazby?

Ať tak či onak, výsledek bude stejný: zvednout rychle sazby a snížit inflaci? Vyšší cena peněz sníží spotřebu a tím i růst.

Zvedat sazby jen symbolicky a nechat inflaci pádit nahoru? Vysoké ceny ukrojí z příjmů domácností, sníží spotřebu a tím i růst.

Babo raď.

Zobrazit celý disclaimer