Rovnou bych rád zároveň zmínil, že nevlastním návod na univerzální pravdu, nicméně na trhu jsem již od roku 2008 a zažil jsem spoustu výher – nicméně obdobné množství proher. A jestliže Vás ochráním, byť jen od jediné, tak má mise bude splněna. Uvědomuji si, že nemohu vědět to, co nevím, a proto ve Vás chci podnítit prostor k otázkám, předat některé mé znalosti a zároveň Vás ubezpečit – rozhodně se mi sem nevejde všechno a rozhodně bude spousta témat, která si zaslouží komentář i v budoucích částech tohoto blogu. Zároveň mám v plánu s Vámi sdílet ještě Almanach obchodníka s dluhopisy a Almanach obchodníka s investičními certifikáty. Všeho do času a teď už pojďme ke krátké ochutnávce mých poznatků…

 

Stanovte si jasný plán

Zní to až triviálně, přesto bych rád namítl, že to je nejdůležitější pravidlo všech pravidel. Plán musí být komplexní = nestačí mít plán: „Chci vydělat hodně peněz za krátkou dobu“. Váš plán musí obsahovat postupy pro stresový, umírněný i optimistický scénář vývoje jednotlivých aktiv, respektive celého portfolia. Čím více do detailu půjdete, tím lépe. A hlavně: plánu se musíte vždy držet! V průběhu času je samozřejmě možné a pravděpodobné, že některé specifikace plánu se mohou měnit, nicméně vždy to musí být změna vědomá a předem připravená na základě jasně dané analýzy.

 

Money management

V první řadě doporučuji vždy svůj akciový kapitál rozložit do 4 skupin. Já je nazývám takto: investiční (cca 50 % portfolia), dynamický (do 30 %), alternativní (10 %), rezerva (10 %). Jednotlivé skupiny se spolu nesmí míchat. Jestliže se ve svém investičním plánu rozhodnete věnovat pouze jedné třídě akcií, tak to neměňte.

 

Psychologie

Dnešní obchodování je mnohem více o psychologii než o „tvrdých“ datech. Adaptujte se na tento fakt, počítejte s ním při Vašem obchodním plánu. Rozvíjejte své obchody v harmonii s obecným trendem. Trend is your friend!

 

Fundamenty

Je vhodné naučit se některé základní ukazatele, které Vám pomohou se orientovat v účetních uzávěrkách jednotlivých společností. Na druhou stranu se mi osvědčilo ke všemu přistupovat spíše s rezervou. Můj obchodní plán je spíše založený na rozkládání rizika a kvalitním ozdrojování všech dat než na analýze hospodářských výsledků. To beru „pouze“ jako potvrzení myšlenky. Základní pojmy, které je vhodné znát: P/E, P/B, EBITDA, Market Cap., ROI, ROA, Short Float, Beta apod. Ačkoliv Vás tyto pojmy nemohou samospásně zachránit, postupně Vám dají základní obrázek o firmě.

 

Neshortujte ropu

Prostě to nedělejte! Věřte mi.

 

Domácí trh

Vždy si ověřte, jaké akcie a kde chcete kupovat. Respektujte měnové pohyby a případně sjednávejte měnové forwardy (mimochodem momentálně vychází měnové zajištění velmi výhodně a je určitě vhodné nad tímto prvkem přemýšlet v rámci zahraničního portfolia).

 

Obchodujte mimo obchodní hodiny

Ačkoliv to zní jako oxymorón, je to velmi důležitá věc. Za sebe mohu říci, že všechny zásadní obchody jsem vždy zobchodoval mimo standardní otvírací čas burz. K tomu samozřejmě potřebujete partnera, který Vám toto umožní. Zároveň si musíte dávat pozor na likviditu.

 

Data, data, data

Čím více informací budete mít, tím větší je pravděpodobnost, že tu důležitou zaregistrujete včas. Z veřejně dostupných stránek doporučuji: www.finviz.com, www.stockta.com, www.tradingview.com, www.marketwatch.com, www.forexfactory.com, www.marketscreener.com, www.finance.yahoo.com. Zároveň je několik zajímavých utilitek, které Vám tyto zdroje umí „spojit“ v jedno místo.

 

Cílové ceny

Z mých zkušenost jsou tato data extrémně přeceňována. Bral bych je jen jako jeden z mnoha relevantních vstupů při zvažování investice. Reálně mají kurzotvorný dopad cca 1 týden před/po zveřejnění. Nezřídka kdy se stane, že – například po vyhlášení kvartálních hospodářských výsledků společnosti – většina analytiků okamžitě reviduje své výhledy. Investor, který spoléhá na tato data, se pak dostane do schizofrenní situace a sám sebe musí konfrontovat s novou realitou. Pak už jen stačí změnit svůj původní plán, v kombinaci s pokřivením money managmentu, a už je zaděláno na problém.

 

Náklady na obchodování

V dlouhodobém kontextu se jedná o velmi zásadní položku. Náklady na obchodování obsahují například: Váš čas na analýzu, poplatky za obchody, poplatky za man.fee, náklady na techniku. Z mých zkušeností je nejlepší si pořídit účet, kde je jasně stanovené man.fee a minimální transakce za jednotlivé obchody. Poplatky se pak lépe predikují a již nikdy Vás neovlivní nákladovost při promýšlení investiční strategie.

 

Nebojte se mít vlastní názor

Nespoléhejte na žádný osvědčený postup. Dělejte chyby, které Vás nebudou stát moc peněz a zásadně se vyhýbejte jakémukoliv fóru na jakýchkoliv sociálních sítích.

 

Ať už se rozhodnete obchodovat jakkoliv a kdekoliv, tak Vám přeji hlavně pevné nervy a příště se s Vámi podělím o další své postřehy, které mě již stály hodně peněz ve ztrátových obchodech. J

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Almanach obchodníka s akciemi – 1.část

Filip Stropek
Burzovní makléř
[email protected]
Filip Stropek