Rozhovor:

Rozhovor: "Evropa je v elektromobilitě dál", říká Píchová

 

Do obnovitelných zdrojů energie investují státy i domácnosti. Téma udržitelné budoucnosti a Green Dealu jsme rozebrali s Annou Píchovou, vedoucí analytického týmu CYRRUS.

Rozhovor:

Jak současná energetická krize ovlivní záměr zvyšovat výrobu elektřiny z obnovitelných zdrojů a plán na transformaci evropské ekonomiky (tzv. Green Deal)?

Současná energetická krize evropské plány na navýšení výroby elektřiny z obnovitelných zdrojů nijak nemění. Evropa zůstává i nadále věrná svým plánům a Green Dealu. V souvislosti s aktuálním děním je však debata ohledně energetiky poměrně živá. Došlo k mírnému přehodnocení jaderné energetiky, například Německo prodloužilo životnost některých svých jaderných elektráren, nebo Polsko, které plánuje výstavbu jaderné elektrárny. Nicméně snahy na snížení emisí a větší podíl obnovitelných zdrojů na energetickém mixu zůstává hlavním plánem EU.

Jak velký objem prostředků mají EU a USA vyčleněn na podporu „zelené transformace“?

Tato čísla nelze jednoduše uvést, protože jsou rozdělena v rámci několika programů a výdajových balíčků. Původní plány na úrovni EU hovořily o tom, že výdaje na Green Deal dosáhnou zhruba 1 bilionu eur. V USA byl pak v loňském roce schválen balíček na podporu obnovitelných zdrojů ve výši zhruba 500 miliard dolarů. EU i USA podporují obnovitelné zdroje energie obrovskými objemy peněz, které jsou distribuovány zejména skrze pobídky a dotace.

Ovlivnila válka na Ukrajině chování domácností směrem k energetické soběstačnosti a udržitelnosti?

Hodně domácností začalo uvažovat nad energetickou soběstačností a s růstem cen elektřiny a plynu se o energetiku jako takovou začali zajímat a ptát se, co by mohli dělat jinak. Motivací bylo jak snížení nákladů, tak třeba i snížení závislosti na plynovém vytápění. Nyní vidíme rozsáhlý boom domácích fotovoltaik, kdy pro mnoho domácností vlastní minielektrárna dává ekonomický smysl. Mnoho výrobců a firem, které realizují domácí FVE, reportují rekordní poptávku. Očekává se, že potrvá v horizontu pár let, než bude tato poptávka uspokojena.

Jak je na tom Evropa ve srovnání s USA při využití vodíkových technologií a elektromobilitou?

Evropa má stanovený emisní rámec, čímž defacto omezuje výrobce aut tím, jaké pohony mohou vyrábět. USA touto cestou nejde. Obecně je tedy Evropa v elektromobilitě dále, protože výrobci jsou motivováni nařízeními. Když se však podíváme na data, ještě v minulých letech jezdilo EV v USA v přepočtu o 100 tisíc obyvatel více než v Evropě. Ke zlomu však došlo v roce 2020 a Evropa tak v tomto ukazateli USA předstihla.

Zobrazit celý disclaimer

Investujte i vy do Udržitelné budoucnosti

Pomáhejte vybudovat svou ideální budoucnost tím, že investujte do firem, kterým není lhostejná!

Pro více informací klikněte na banner.

 

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.