Obři vs. trpaslíci na akciových trzích

Obři vs. trpaslíci na akciových trzích

 

Porovnali jsme výkonnost indexu obsahující velké společnosti s indexem menších firem. Jak si vedou trpaslíci a velcí obři v dlouhodobém horizontu a v krizích?

Obři vs. trpaslíci na akciových trzích

13. 9. 2022          Autorka: Monika Jarošíková

 

Jak se projevily letošní poklesy na akciových trzích na megacapech typu Google, Apple nebo Amazon oproti malým růstovým společnostem a start-upům? Které společnosti v novém růstovém cyklu obvykle připisují největší zisky? A platí, že když trhy klesají, menší společnosti trpí více než známí tržní giganti?

Pro odpovědi se podíváme na ten nejčerstvější pokles trhu, kterého jsme byli svědky. Oba porovnávané indexy S&P 500 a Russell 2000 našly své čerstvé dno 16. června 2022.

Zobrazit celý disclaimer

Průměrně tak malé společnosti odepsaly o skoro 10 % více než ty s velkou tržní kapitalizací.

Zobrazit celý disclaimer
tasd

V nejistých dobách zkrátka investoři opouštějí akcie menších společností, u kterých je větší riziko, že krizi neustojí, a obrací se k hodnotovým titulům prověřených časem. Korigování očekávání růstu do dalších let a vyšší náklady na dluh revidují očekávání investorů a srážejí vysoké valuace růstových společností dolů.

Zobrazit celý disclaimer

Trpaslíci mohou obry překonat v dlouhodobém horizontu

Druhá strana mince však ukazuje, že v novém býčím trhu mohou otloukané small capy naopak překonávat výkonnost velkých společností. V posledním červencovém rally, kterému došel dech v půlce srpna, Russell 2000 připsal 22,5 % a S&P 500 pouze 17,4 %. Malé společnosti tak sice rostly v procentuálním vyjádření od posledního dna více než ty velké, ztrátu zatím ale nedohonily.

Historie jim však přeje. V býčím trhu, který následoval po propadu v březnu 2020 překonal Russell 2000 výkonností S&P 500 o 18 % do ledna 2022. Lépe se small capům dařilo i po finanční krizi mezi lety 2008-2009 či v býčím trhu po dotcom bublině.

Při pohledu na dlouhodobý graf od roku 2000 vidíme, že celkové zhodnocení Russell 2000 za tuto dobu překonává S&P 500. Menší společnosti tak investorům přináší v dlouhém časovém horizontu větší zisky, za které však platíme vyšší volatilitou a pohledem do červeného portfolia v dobách krizí. Zároveň je třeba mít na paměti, že existují i období, kdy je výkonnost obrácená.

Pokud byste nakoupili akcie na začátku roku 2019, dařilo by se vám zatím lépe s velkými společnostmi a pouze historický pohled ukáže vítěze.

Zobrazit celý disclaimer
tasd
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.