Nová bankovní rada potvrdila odhodlání sazby dále nezvyšovat

Nová bankovní rada potvrdila odhodlání sazby dále nezvyšovat

 

Bankovní rada ČNB na červencovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní sazby na úrovni 7 %.

Nová bankovní rada potvrdila odhodlání sazby dále nezvyšovat

4. 8. 2022          Autor: Vít Hradil

Pro toto rozhodnutí se vyslovilo pět členů bankovní rady, zatímco dva preferovali růst sazeb o jeden procentní bod. Skončila tak série devíti zvýšení úrokových sazeb v řadě, která v období mezi loňským a letošním červnem vytlačila základní repo sazbu z hodnoty 0,25 na stávajících 7,00 %. Česká národní banka zároveň potvrdila, že bude pokračovat v devizových intervencích, aby „bránila nadměrným výkyvům kurzu koruny“.

Zobrazit celý disclaimer

ČNB zvýšila výhled na inflaci i HDP

Toto rozhodnutí jsme od centrální banky očekávali a bylo i zřejmé, že pod novým vedením dojde ke změně ve způsobu komunikace. V ní ČNB nově akcentuje primárně nákladové inflační tlaky a rizika dalšího vývoje inflace nyní hodnotí jako vyvážená, zatímco dříve je označovala za pro-inflační. ČNB dále zdůrazňuje zhoršující se náladu českých spotřebitelů a ochlazování zahraničních ekonomik. V opačném směru pak podle ní působí odolnost českého průmyslu a nadále nízká nezaměstnanost.

V nové čtvrtletní prognóze ČNB zvýšila výhled na tuzemskou inflaci:

  • pro rok 2022 na 16,5 % (dříve 13,1 %)
  • pro rok 2023 na 9,5 % (4,1 %)

Revize se dočkal i odhad růstu českého HDP, který nově počítá

  • pro rok 2022 s 2,3 % (dříve 0,8 %)
  • pro rok 2023 s 1,1 % (3,6 %).
Zobrazit celý disclaimer
tasd

Na 2% inflaci až za dva roky

Novinkou je pak nahrazení standardní prognózy tou, která byla poprvé představena na červnovém zasedání a tehdy byla prezentována jako „alternativní“. Z ní se tedy dneškem stala „základní“. Tato prognóza posouvá horizont měnové politiky z dříve obvyklého rozmezí 12-18 měsíců na 18-24 měsíců. To zjednodušeně znamená, že ČNB je nyní ochotna tolerovat pomalejší návrat inflace k dvouprocentnímu cíli. V souladu s touto změnou pak prognóza umožňuje zachování úrokových sazeb na stávající úrovni až zhruba do konce letošního roku a jejich následný pokles. S inflací zpět na cíli tak ČNB nově počítá až v roce 2024.

Celkové vyznění první tiskové konference pod vedením nového guvernéra Aleše Michla se neslo v námi očekávaném tónu. Nová bankovní rada evidentně hodlá dostát svému příslibu, že nebude české sazby dále zvyšovat, pokud to nebude nezbytně nutné. Toto své rozhodnutí pak opřela o alternativní (nově tedy základní) prognózu, která k tomu vytváří prostor. Nový guvernér zároveň zdůraznil roli vlády a nepřímo i odborů, od kterých očekává umírněnost v rozpočtové politice respektive mzdových vyjednáváních. Potvrdil i připravenost pokračovat v devizových intervencích.

Zobrazit celý disclaimer

Zhodnoťte své peníze hned teď úrokovou sazbou 5,65 % p. a.

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.