Statistika nezaměstnanosti vysílá první varovné signály

Statistika nezaměstnanosti vysílá první varovné signály

 

Nezaměstnaných v srpnu nezvykle přibylo. I nadále je ale Česko zemí s nejnižší nezaměstnaností v EU.

Statistika nezaměstnanosti vysílá první varovné signály

8. 9. 2022          Autor: Vít Hradil

Tuzemská míra nezaměstnanosti v srpnu dosáhla hodnoty 3,4 % a oproti červenci tak narostla o jednu desetinu procentního bodu. Ve srovnání s loňským rokem je ovšem nezaměstnanost naopak o dvě desetiny procentního bodu nižší. Úřad práce aktuálně eviduje necelých 252 tisíc uchazečů o zaměstnání a 312 tisíc volných pracovních míst.

Zobrazit celý disclaimer

Česko – země s nejnižší nezaměstnaností v EU

Nejnapjatější situace panuje tradičně na trhu práce v okrese Karviná, kde nezaměstnanost dosahuje úrovně 8,2 %, následuje Most (6,7 %) a Chomutov (6,1 %). Naopak nejmenší starostí je nezaměstnanost v okrese Praha-východ (1,4 %).

Poslední mezinárodně srovnatelná data (metodikou Eurostatu) pocházejí z července a Česku v nich náležela první příčka nejméně nezaměstnané země Evropské unie, když si s hodnotou 2,3 % drželo těsný odstup od druhého Polska (2,4 %). Evropský průměr pak dosahoval 5,9 %.

Zobrazit celý disclaimer

Vývoj na energetických trzích ukáže

Srpnová data představují první mírné varování, že ani notoricky přehřátý český trh práce není zcela nezranitelný. Nárůst míry nezaměstnanosti totiž v tomto období není v Česku běžným jevem a dlužno i podotknout, že srpnový výsledek je poněkud přikrášlen vlivem šťastného zaokrouhlení. Červencová nezaměstnanost měla totiž matematicky velmi blízko k hodnotě 3,2 %, zatímco ta srpnová k 3,5 %, což dokládá poměrně zřetelné zhoršení situace.

Nestandardní je i srpnový pokles evidovaného počtu volných pracovních míst, kterých oproti červenci ubylo o 1 tisíc, zatímco historicky jsme byli zvyklí spíše na několikatisícový nárůst.

Důvod k panice to zatím ovšem není, když česká nezaměstnanost zůstává objektivně nízká. Další vývoj pak bude pochopitelně záviset na situaci na energetických trzích. Většina českých firem prozatím úmysl masově propouštět nehlásí, ačkoliv se hromadí signály o klesající zahraniční poptávce po průmyslovém zboží a enormně se zvyšují nákladové tlaky. Ty se přitom mohou v nadcházejících měsících stát neúnosnými, obzvláště pak v energeticky náročných provozech.

Avizované celoevropské řešení energetické krize by mohlo zabránit hororovým scénářům a česká nezaměstnanost by pak ve zbytku roku mohla narůst „pouze“ do okolí 4 %. Pokud k žádnému přesvědčivému řešení Evropa nedospěje a ekonomika bude vydána napospas násobným cenám energií, pak by i nezaměstnanost poblíž 5 % byla spíše optimistickým scénářem.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.