Nákupy v době inflační – Češi více utrácejí, méně dostávají

Nákupy v době inflační – Češi více utrácejí, méně dostávají

 

Češi si z obchodů odnesli výrazně méně zboží, dali ale za něj víc. Bohatí své úspory chrání jejich rychlým utrácením.

Nákupy v době inflační – Češi více utrácejí, méně dostávají

5. 8. 2022          Autor: Vít Hradil

 

Tuzemské maloobchodní tržby (kromě motorových vozidel) v červnu letošního roku vykázaly meziroční pokles o 6 %. Ve srovnání s předchozím měsícem pak došlo k nárůstu o 0,2 %.

Celkové tržby tak zůstávají i pod úrovní z února 2020, tedy těsně před začátkem pandemických omezení.

Zobrazit celý disclaimer

Nejdražší jsou pohonné hmoty

Na nejnovějších datech je zřejmé, že Češi si z obchodů oproti loňsku odnášejí výrazně méně zboží – což vyjadřuje právě zmiňovaný pokles reálných tržeb. Ovšem teze o tom, že Češi masivně šetří, zcela neplatí. V nominálním vyjádření, tedy zohledňujícím čistě samotné peněžní útraty, došlo meziročně naopak k nárůstu o výrazných 10,3 %.

Nejvíce české peněženky meziročně provětraly pohonné hmoty, kde se zákazníci nezdráhali utratit o impozantních 34,7 % více, ačkoliv samotného benzinu za tyto prostředky dostali méně.

Ze všech sledovaných kategorií došlo ke skutečnému šetření peněz meziročně pouze v obchodech s počítačovým a komunikačním zařízením, kam do kas přiteklo o 1 % méně a u výrobků pro kulturu a rekreaci (-1,3 %).

Pokud bychom hledali kategorie, kde nastal největší efekt „více peněz za méně muziky“, pak kromě již zmiňovaných pohonných hmot vítězí oděvy a obuv.

Zobrazit celý disclaimer

Červnová data sice potvrzují tezi o tom, že Češi si z obchodů letos odnášejí méně než před rokem, ovšem podle nás to nelze tak docela interpretovat jako sníženou ochotu utrácet.

Navzdory zprávám o klesající kupní síle a obavách Čechů o schopnost zaplatit nezbytné výdaje, jsme se nezdráhali letos otevřít peněženky o 10,3 % velkoryseji než loni. Ano, za o tolik vyšší útratu jsme sice dostali reálně o 6 % méně zboží, což ovšem nic nemění na skutečnosti, že ochota utrácet de facto zůstala silná.

Data o spotřebitelské náladě, která podle Českého statistického úřadu dosahuje svého historického dna, podle nás lze interpretovat spíše tak, že Češi nadále utrácejí poměrně velkoryse. Ovšem jsou pochopitelně roztrpčeni tím, že si přesto z obchodu odvážejí čím dál chudší nákupní košík. Že by skutečně omezovali svou ochotu tahat z peněženek tisícikoruny zatím data tak docela nepotvrzují.

Zobrazit celý disclaimer

Bohatí rychleji utrácejí

Naše interpretace tohoto jevu je taková, že zatímco domácnosti s nižšími příjmy pod tlakem výdajů na nezbytné položky – jako jsou energie či základní potraviny – pravděpodobně skutečně útraty omezují.

To je zatím plně kompenzováno lidmi s vyššími příjmy, kteří se naopak snaží své úspory uchránit před inflací tím nejjednodušším způsobem – jejich rychlým utracením. To není příliš uklidňující zpráva z pohledu dalšího inflačního vývoje, jelikož pokračující proud peněz do kas obchodníků zatím nedává příliš důvodů k pomalejšímu zdražování.

Zobrazit celý disclaimer

Zhodnoťte své peníze hned teď úrokovou sazbou 5,65 % p. a.

Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.