Přepište dějiny – meziroční inflace konečně poklesla

Přepište dějiny – meziroční inflace konečně poklesla

 

Tempo inflace po 13 měsících konečně zpomalilo. Meziměsíčně dokonce zlevnily pohonné hmoty o 9,8 %.

Přepište dějiny – meziroční inflace konečně poklesla

12. 9. 2022          Autor: Vít Hradil

Česká inflace v meziročním vyjádření poprvé od května 2021 klesla. Po červencových 17,5 % v srpnu vykázala hodnotu 17,2 %. Došlo tak k prolomení 13měsíční řady setrvalého růstu inflačních statistik.

Ještě pozitivněji pak vypadá meziměsíční srovnání, které ukazuje, že se ceny oproti červenci zvýšily o „pouhých“ 0,4 %. To je po dlouhé době hodnota, kterou lze považovat za relativně „normální“, přičemž ještě o měsíc dříve činila značně abnormálních 1,3 %. Nejnovější data představují příjemné překvapení pro trh (ten čekal 17,7 %) i pro Českou národní banku (19,3 %).

Zobrazit celý disclaimer
tasd

Meziročně si nejvíc připlatíme za stravování a ubytování

Meziročnímu srovnání nadále dominuje oddíl stravování a ubytování, kde se ceny zvýšily o 24,1 %, následuje bydlení – včetně energií – s 22,9 % a potraviny (19,6 %). Pokud ovšem přihlédneme k vahám, které jednotlivé položky reálně mají v útratách českých domácností, pak zůstává nejproblematičtější kategorií již zmiňované bydlení, které do celkové inflace přihodilo 6,0 procentního bodu. V uctivém závěsu se drží potraviny (3,5 procentního bodu) a doprava – kam spadají pohonné hmoty – s 2,0 procentního bodu.

Meziměsíčně zlevnily pohonné hmoty

Meziměsíčně pak nejsvižněji zdražovalo stravování a ubytování (1,5 %), rekreace a kultura (1,1 %) a alkoholické nápoje a tabák (0,9 %).

Poprvé od prosince roku 2020 pak naopak zlevnila doprava (-0,4 %) a uklidňování je patrné ve většině sledovaných kategorií. Samotné pohonné hmoty byly oproti červenci levnější dokonce o 9,8 %. Právě doprava pak sehrála nejvíce pozitivní úlohu v celkovém výsledku, když vzhledem k jejímu zlevnění i důležitosti v českých peněženkách snížila celorepublikovou meziměsíční inflaci o 0,3 procentního bodu. Naopak bydlení ji tlačilo nejvýznamněji nahoru, konkrétně o 0,2 procentního bodu.

Zobrazit celý disclaimer
tasd

Výhled do budoucnosti

Nejnovější data potvrzují nadějný trend, který pozorujeme již od května letošního roku, kdy meziměsíční tempo zdražování inflace poměrně svižně klesá.

Překvapením se ovšem stal srpen v tom ohledu, že tento trend ještě zesílil a to dokonce do té míry, že dokázal snížit i meziroční statistiku, což se stalo poprvé od května roku 2021. Do značné míry to přitom lze přičíst razantnímu uklidnění na trhu s pohonnými hmotami. Právě zde lze pak počítat s tím, že ani v nejbližší době k cenovému dramatu nedojde, což by mělo na celkovou inflaci působit příznivě. Totéž platí i o potravinách, kde taktéž dochází k hmatatelnému uklidnění a vzhledem k vývoji na globálních trzích se zemědělskými komoditami je i zde zaděláno na lepší časy.

V neposlední řadě pozorujeme ochlazování cenové dynamiky i v typicky „poptávkových“ oddílech, jako je například rekreace a kultura, což reflektuje zhoršování spotřebitelské nálady a pokles reálné kupní síly. Vyhráno ovšem dosud nemáme a to primárně z důvodu pokračujícího dramatu na energetickém trhu. Z něj se i v nejbližších měsících budou inflační tlaky do celkové statistiky propisovat jak napřímo – tedy v oddíle bydlení, kde budou čím dál více domácnostem končit výhodné fixace z minulosti – tak i zprostředkovaně skrze rostoucí náklady v podnikatelské sféře.

Přesto se zdá být pravděpodobné, že obávané „dvacítky“ česká inflace nedosáhne, po zbytek roku by se mohla udržet v okolí 17 % a v průměru za celý rok jen mírně přesáhnout metu 15 %.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.