Varianta omicron spustila v prvním prosincovém týdnu mohutný záchvat volatility

Index VIX vystoupal na nejvyšší úrovně od letošního února. Nicméně brzy mezi investory převážil názor, že nová mutace covidu není extrémně nebezpečná a její výskyt by tak neměl vést k dodatečným lockdownům nebo jiným opatřením společenského distancování. Index S&P 500 tak druhý prosincový týden uzavřel na nových historických maximech. Tématem, které investory ovlivní nejvíce zůstává výhled centrálních bank.

Zobrazit celý disclaimer

Americký Fed s největší pravděpodobností urychlí proces taperingu na $30 mld./m

Tato zrychlená redukce dluhopisových nákupů zřejmě poběží od začátku roku. Efektivně by tak mělo dojít k definitivnímu ukončení dluhopisových nákupů do března 2021. Fed by pak mohl k prvnímu hiku přistoupit již na květnovém zasedání. Pro rok 2022 se nyní očekává až trojnásobné zvýšení úroků. K rozhodování amerických centrálních bankéřů přispívá zvýšená úroveň inflace. Ceny rostly v listopadu meziročním tempem 6,8 %. Index výrobních cen dokonce meziročně poskočil o 9,6 %.

Na druhou stranu vzhledem k tomu, že se Fed odklonil od teze o přechodných cenových tlacích a zahájil určitý jestřábí obrat, poklesla střednědobá inflační očekávání. Pětiletá break-even sazba, která slouží jako měřítko střednědobých inflačních očekávání, v půlce listopadu dosáhla hodnoty 3,2 % - nejvyšší úrovně od 80. let. Předpokládané zpřísnění měnové politiky však inflační očekávání srazilo na 2,7 %. Trh situaci interpretuje tak, že když začne Fed včas utahovat politiku, není třeba se obávat silnějších a přetrvávajících cenových tlaků.

Americký Fed s největší pravděpodobností urychlí proces taperingu na $30 mld./m
Zobrazit celý disclaimer

A co čínští developeři?

Evergrande nesplatila dlužné úroky na jedné ze svých dolarových emisí ani po uplynutí třicetidenní lhůty. Nyní se očekává formální zahájení restrukturalizace. Fitch již shodila rating Evergrande do pásma restricted default. V podobné situaci se nachází další velký developer Kaisa (druhý nejzadluženější po Evergrande). Nicméně navzdory nepříznivému vývoji se výnosy asijských spekulativních bondů denominovaných v dolarech nachází pod úrovněmi z předchozího měsíce. Důvodem jsou monetární stimuly ze strany čínské centrální banky. Ta prostřednictvím snížení povinných minimálních rezerv napumpovala do finančního systému likviditu v objemu $188 mld. Kromě toho čínské autority trochu zmírnily přísná pravidla pro zadlužování developerů.

Zobrazit celý disclaimer
Dychtíte po podrobnostech?

Dychtíte po podrobnostech?

Veškeré detaily najdete v PDF!

Stáhnout PDF
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.