Komentář k zářijovým trhům

Komentář k zářijovým trhům

 

Výsledková sezona zbrzdila tržní propady, výnosy dluhopisů stoupají. Centrální banky v USA a EU budou nejspíš pokračovat ve zvyšování úrokových sazeb.

Komentář k zářijovým trhům

3. 10. 2022

 

I když indexy do půlky srpna rostly, v září tyto „zisky“ spíše korigovaly. Obrat způsobilo další zbrojení centrálních bank proti inflaci a tradiční sympozium bankéřů Fedu v Jackson Hole. Co na něm pronesl Jerome Powell, předseda Rady guvernérů Federálního rezervního systému? Dočtete se v přiloženém dokumentu.

Jestřábí postoj Fedu se promítá i do nárůstu dluhopisových výnosů. Některé z nich atakují nejvyšší hodnoty za posledních 5-15 let.

A projevila se i americká srpnová inflace, která vyšla nad odhady a ovlivnila tak hodnoty indexů.

Valuace a výsledková sezona

I když se indexy stále na před-covidové úrovně nedostaly, velké tržní propady zbrzdila výsledková sezona. Ta pozitivně předčila očekávání a zmírnila obavy z povýsledkových překvapení.

Klesá ale nálada na trzích a spotřebitelská důvěra. Firmy se tak nově mohou potýkat s nesouhlasem zákazníků s vyššími cenami. Právě zisky firem indexy v letošním roce podporovaly.

V současné době je tak namístě se ptát „klesne, nebo stoupne?“. Po srpnové euforii hodnoty indexu S&P 500 přišel realistický výhled na konec roku. Přečtěte si v komentáři Tomáše Pfeilera, jaké cílové hodnoty by měl dosáhnout.

Centrální banky

Proti nekontrolovatelné inflaci je potřeba rázně zakročit. Takový postoj zvolili centrální bankéři v USA i v EU a vše nasvědčuje tomu, že ho budou prosazovat i nadále. Mnozí dokonce očekávají ještě agresivnější zvyšování úrokových sazeb.

Zobrazit celý disclaimer
Stáhněte si dokument

Stáhněte si dokument

stáhnout
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.