Komentář k červnovým trhům

Komentář k červnovým trhům

 

Tomáš Pfeiler 

Trhy ovlivňuje monetární politika a obavy z hospodářského zpomalování. Centrální banky utahují nejvíce za posledních téměř 30 let. Zisky firem se během 2Q podle odhadů zvýší, tempo růstu však zpomalí.

Komentář k červnovým trhům

Americké trhy v červnu ovládají medvědi, hlavně kvůli přetrvávajícím inflačním tlakům ve všech odvětvích (americká inflace totiž opět překonala odhady) a zpřísňování měnové politiky centrálními bankami. Například index S&P 500 se propadl o více než 20 %. S konfliktem na Ukrajině přetrvávají hrozby přerušení dodávek ruského plynu do Evropy a ruský vládní bankrot. Kdy by mohl nastat obrat? Čtěte v komentáři.

Po trvdých proticovidových opatřeních v Číně vidíme pozvolný návrat k běžnému dění, což poskytlo tamním indexům vzpruhu. Plošné rozvolňování ale zatím čínské autority odmítají, proto bude zero-covid policy pokračovat zřejmě až do podzimu. To negativně ovlivní tamní ekonomiku.

Zobrazit celý disclaimer

Valuace a ocenění

Spíše pozitivní výsledková sezona za první kvartál trhům prospěla a zabránila jejich výraznějšímu propadu. Valuace evropských i amerických indexů zůstávají z historického hlediska stále vysoké. Velmi dobře se dařilo energetice, naopak spíše zklamaly technologické firmy. Netflix trápí malá poptávka po streamovacích službách, Amazon zase vyšší náklady na logistiku. Problémy v dodavatelských řetězcích tak budou podle výhledu společností pokračovat.

V tuto chvíli se vyplatí investovat do titulů, které tolik neovlivňuje ekonomický cyklus, v druhém kvartále se předpokládají rostoucí zisky firem. Index S&P 500 by se měl podle predikce tržních stratégů z června vyšplhat téměř 24 % nad současný kurz. My máme jiný, realističtější odhad. Na jakou hodnotu se podle nás nakonec dostane, zjistíte v komentáři červnových trhů.

Zobrazit celý disclaimer

Centrální banky

Americká centrální banka (Fed) přikročila v červnu k trojnásobnému hiku, poprvé od roku 1994. Letos by měla podle očekávání úrokové sazby zvedat ještě osmkrát. Zároveň začala redukovat bilanci. Dramatické utahování podmínek financování snižuje šanci, že se americké ekonomice podaří hladké přistání.

K prvním výrazným opatřením proti inflaci přistoupí i Evropská centrální banka. Po 11 letech by měla zvyšovat úrokové sazby o 25 bps, v září dokonce o 50 bodů (pokud nedojde ke dřívějšímu zlepšení inflační situace). To zvýšilo rozdíly mezi výnosy periferních a jádrových vládních dluhopisů.

Zobrazit celý disclaimer
Stáhněte si celý komentář.

Stáhněte si celý komentář.

Stáhnout dokument
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.