Komentář Anny Píchové: Rok 2022 na trzích

Komentář Anny Píchové: Rok 2022 na trzích

 

Loňský rok byl nejen co se týče trhů velmi turbulentní. Přeje aktuální doba investorům? A čeká nás tolik skloňovaná recese? Následující řádky vám možná některé otázky zodpoví.

 

Komentář Anny Píchové: Rok 2022 na trzích

10. 1. 2023

Loňský rok byl nejen na akciových trzích velmi turbulentní. Souběh několika bezprecedentních událostí ovlivnil téměř všechny třídy aktiv. Jen akciové trhy v USA odepsaly téměř 20 % za uplynulý rok. Dramatický pokles zažily také konzervativnější třídy aktiv, jako jsou státní dluhopisy. Ty poklesly v loňském roce o 16 % a podobný souběh výrazného poklesu akcií a dluhopisů je historicky bezprecedentní, což také ilustruje následující graf.

 

Zobrazit celý disclaimer

O důvodech, které k tomuto poklesu vedly, už bylo řečeno mnohé. Ať už to byl příchod několika nečekaných událostí, které ovlivnily nejen trhy, ale nás všechny. Například vypuknutí války na Ukrajině nebo energetická krize. Nicméně s následky se potýkáme dodnes a mnoho z těchto událostí bude ovlivňovat i následující období. Pro trhy byl však hlavním katalyzátorem pro negativní výkonnost změna měnové politiky.

Začátek roku 2022 přinesl významnou otočku v nastavení měnové politiky, kdy jsme se od extrémně uvolněných měnových podmínek dostali k utahování podmínek. Díky pádivé inflaci byly centrální banky nuceny zakročit a razantně zvýšit úrokové sazby, na to reagovaly akciové trhy propady.

Mnozí investoři jsou rádi, že je rok 2022 za námi a s nadějí vyhlíží nový rok. I když podle všech odhadů by ani ten neměl být nijak skvělý. Konsenzus analytiků očekává příchod recese jak v eurozóně, tak ve Spojených státech a také výrazné utlumení globální ekonomické aktivity. To znamená zpomalení i na mikro úrovni, tedy na úrovni jednotlivých firem. To nám naznačuje, že ani akciové trhy nečekají úplně světlé zítřky. Nicméně tato situace se netýká všech firem – vždy jsou firmy, které i přes globální útlum vykazují dobré hospodářské výsledky.

I když by se mohlo zdát, že aktuální doba nepřeje investicím, není to tak. Obecně se díky propadům stávají akciové trhy atraktivnější a je možné vybírat firmy s lepšími, tedy nižšími, valuacemi. Zároveň je potřeba připomenout, že trhy jsou obecně vpřed hledící.

V loňském roce investoři a trhy obecně vyhlíželi recesi, která však podle oficiálních dat v USA ani eurozóně ještě nenastala. Podobě by pak trhy měly koukat dopředu i v letošním roce a vyhlížet ekonomické zotavení. Co tedy v letošním roce na akciových trzích očekávat? Podrobnosti se dozvíte z našeho připravovaného každoročního ekonomického a tržního výhledu. V něm pokryjeme nejenom hlavní akciové trhy, ale také vývoj v tuzemské ekonomice.

Zobrazit celý disclaimer