Investorská euforie po zasedání Fedu se opět ukázala jako velmi krátkodobá

Investorská euforie po zasedání Fedu se opět ukázala jako velmi krátkodobá

 

Tomáš Pfeiler

Fed pohnul s úroky nahoru – nejvíce od roku 1994. 

Investorská euforie po zasedání Fedu se opět ukázala jako velmi krátkodobá

Americká inflace vyšla v květnu nad odhady. Kromě úrokových sazeb aktualizovala centrální banka tzv. dot plot, tedy oficiální prognózu sazeb. Podle ní letos vzrostou úroky na 3,4 %. Trh ale nyní počítá, že by se sazby mohly vydat na hodnotu 3,75 % a ani tato úroveň nemusí být konečná. Kromě toho Fed snížil odhady ekonomického růstu. I tak však zůstává základním scénářem, že se americkému hospodářství podaří vyhnout recesi.

Akciové indexy během středy uzavíraly mohutně v plusu. Burzám poskytla podporu slova guvernéra Jeromeho Powella, který prohlásil, že hiky o 75 bodů nepředstavují nový normál. Investory taková rétorika potěšila – vyložili si ji tak, že na ně navzdory rekordní inflaci centrální banka stále bere ohled. Pokud bychom však projev šéfa Fedu více rozpitvali, našli bychom v něm plno výroků, které až tak holubičí nejsou. Například padla slova o tom, že se rozhodování Fedu musí přizpůsobit novým datům. To lze přeložit tak, že pokud inflace bude i nadále vycházet nad odhady, přistoupí centrální bankéři k drastické akci. Ostatně i výrok, že na dalším zasedání zvedne Fed úroky o 50–75 bps lze číst spíše jako nepřímé před-oznámení toho, že současné tempo zvyšování bude i na následujících zasedáních udržovat.

Investorská euforie tak vzala rychle za své a během čtvrteční seance trhy veškeré středeční zisky umazaly. Takové pohyby nejsou po zasedáních Fedu nijak výjimečné. Naopak – od konce roku 2021 se staly takřka pravidlem. Guvernér Powell, který strávil podstatnou část své kariéry v investičním bankovnictví, pečlivě volí slova a klade až příliš velký důraz na to, aby trhy nevyděsil. Investoři nejprve reagují na vyznění zasedání optimisticky – k tomu přispívá i skutečnost, že ve velké míře obchodují algoritmy, jejichž schopnost interpretovat nově příchozí fakta má své limity. Při podrobnějším prozkoumání zasedání si však burziáni uvědomí, že se realita může od slov guvernéra značně lišit a akcie prodávají. V tuto chvíli je velmi obtížné určit, jak se bude vyvíjet inflace a jakým směrem bude Fed navigovat politiku. Jedno je však jisté. Během letoška zůstane měnová politika a další zasedání centrálních bank tím nejdůležitějším faktorem, který ovlivní pohyby na burzách.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.