Ceny v průmyslu letos poprvé poklesly

Ceny v průmyslu letos poprvé poklesly

 

Dočkali jsme se prvního zlevnění od prosince 2021. Oproti loňskému roku si ale za průmyslové výrobky o více než 25 % připlatíme.

Ceny v průmyslu letos poprvé poklesly

19. 9. 2022          Autor: Vít Hradil

Index cen českých průmyslových výrobců vykázal v srpnu meziměsíční pokles o 0,1 %, což bylo první zlevnění od prosince 2021. Podobně jako u nedávno zveřejněné spotřebitelské inflace, i ta průmyslová příjemně překvapila trh, který počítal s růstem o 0,3 %. V meziročním srovnání ovšem celkový obrázek tak příznivě nevypadá, když ceny oproti loňsku vzrostly o 25,2 %.

Zobrazit celý disclaimer

Srovnání dominovala ropa a zemní plyn

Nejvýznamnějšího zlevnění jsme byli svědky u ropy, kde meziměsíčně ceny klesly o 8,1 %. Levněji je oproti červenci i u základních chemických látek a hnojiv (-4,5 %) či rostlinných a živočišných olejů a tuků (-4,0 %). Naopak další meziměsíční zdražení nastalo u strojů pro speciální účely (5,6 %), zemního plynu (5,4 %) a elektřiny (4,4 %).

Meziročnímu srovnání pak dominuje taktéž zemní plyn (drtivých 111,3 %), ropa (69,5 %) a elektřina (65,5 %). Levnější oproti loňsku není zhola nic, když nejblíže se dostala elektrická osvětlovací zařízení, která zdražila „pouze“ o 0,9 %.

Pokud přihlédneme k významu, který jednotlivé výrobní vstupy mají v nákladech výrobců, pak asi nepřekvapí, že meziroční zdražování je dominantně taženo oddílem elektřiny, plynu a páry, který do celkového výsledku přihodil 8,2 procentního bodu.

I u zemědělských výrobců došlo k meziměsíčnímu poklesu cen, konkrétně o 2,3 %, ovšem meziročně je i zde výrazně dráže (38,3 %). Stavební práce oproti červenci zdražily o 1,3 %, oproti loňsku pak o 13,4 %. Nejméně výrazný cenový skok pak zaznamenaly tržní služby pro podniky (0,8 % meziměsíčně a 6,5 % meziročně).

Zobrazit celý disclaimer

Výhled do budoucnosti

Inflace výrobců vykazuje momentálně podobné charakteristiky jako inflace spotřebitelská. Po období dramatického cenového růstu je patrné znatelné uklidnění, když cenová dynamika zpomaluje téměř napříč odvětvími.

Bohužel, stejně jako v případě spotřebitelů, i u výrobců toto nelze tvrdit v případě energií, které jako jediné žádné hmatatelné známky ochlazování nevykazují. Alespoň částečnou útěchou do nejbližší budoucnosti může být cena ropy, která za poslední měsíc poklesla o dalších 5 %, což se bude průběžně propisovat i právě do cen výrobců.

Ještě pozitivnějšího vývoje jsme pak byli svědky na evropském trhu se zemním plynem, který v uplynulém měsíci zlevnil o 16 %, byť jeho průsak do výrobních cen probíhá nelineárně v závislosti na smluvních ujednáních jednotlivých výrobců.

Zdá se být ovšem jasné, že vrchol meziroční výrobní inflace (28,5 % v červnu letošního roku) máme již za sebou a následovat bude její pokles. Koncem roku by se mohla přiblížit do okolí 21 % a v průměru za celý letošní rok dosáhnout zhruba 24 %.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.