Nálada mezi českými zpracovateli svižně uvadá

Nálada mezi českými zpracovateli svižně uvadá


Domácí výroba klesá. Firmy kvůli nízké poptávce a vysoké inflaci omezují produkci. Někteří propouštějí.

Nálada mezi českými zpracovateli svižně uvadá

1. 8. 2022          Autor: ​Vít Hradil

Červencový index nákupních manažerů (PMI) z českého zpracovatelského sektoru přinesl další pokles. Po červnových 49 bodech tentokrát vykázal hodnotu 46,8. Úroveň indexu se snižuje setrvale již od prosince 2021 a pod klíčovou hranicí 50 bodů vymezující oblast ochlazování výrobní aktivity se nachází dva měsíce v řadě.

Zobrazit celý disclaimer

Výrobci musí šetřit

Zhoršování situace je patrné prakticky ve všech sledovaných hlediscích. Výrobci hlásí pokles objemu zakázek z tuzemska i ze zahraničí a úměrně tomu snižují svůj výhled na intenzitu produkce v nejbližší budoucnosti.

Pokračují přitom inflační tlaky, které sice ve srovnání s posledními měsíci postupně polevují, z historického pohledu ovšem zůstávají výrazné, primárně pak u energií, pohonných hmot a materiálů. Navzdory pokračujícímu uvolňování napětí v dodavatelských řetězcích, kde konečně zřetelně probíhá očekávaný ústup post-pandemického přetlaku, firmy snižují objem nákupů v očekávání dalšího ekonomického ochlazení. Zároveň výrobci v čím dál větší míře sahají i k propouštění.

Zobrazit celý disclaimer

Převládá negativní výhled

Červencový výsledek potvrzuje obavy, které se nad českým výrobním sektorem vznášely již několik měsíců. Zatímco ještě donedávna zde panovala naděje, že navzdory nárazovému růstu cen vstupů dojde v dohledné době ke zlepšení, v čemž firmy utvrzoval neutuchající růst objemů zakázek, tento optimismus již patrně narazil na svůj limit. Pokračující zdražování energií a očekávané uvadání poptávky ze strany spotřebitelů – drcených růstem životních nákladů – již přinutily výrobce definitivně přepnout do útlumového režimu.

Jelikož v tomto ohledu není výraznější zlepšení na dohled, lze předpokládat, že český průmyslu zůstane na sestupné tendenci i v nadcházejících měsících. A zatímco ještě donedávna firmy ani při výpadcích dodávek či zdražování vstupů nesahaly ke snižování stavů zaměstnanců s vědomím, že by je následně jen těžko nabíraly zpět, nově se propouštění již nebrání. Nyní se tak zdá být více než pravděpodobné, že česká průmyslová výroba letošní rok zakončí v červených číslech a naopak směrem vzhůru zamíří česká míra nezaměstnanosti.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.