Energetická krize: překvapivá nebo očekávaná?

Energetická krize: překvapivá nebo očekávaná?

 

Jen co částečně polevila celosvětová pandemie, zasáhla nás nová krize – tentokrát energetická. Jedná se o dočasný efekt nebo bychom se měli připravit na další zvyšování cen energií? A co na to akcie ČEZu?

 

Energetická krize: překvapivá nebo očekávaná?

Zemní plyn je nedostatkovým zbožím

Koncoví zákazníci v Evropě zažívají v posledních měsících zdražování elektřiny a zemního plynu o desítky až stovky procent. Roli hrají omezené zásoby, ale také napjatá situace s Ruskem a nižší dodávky, než se očekávalo. Rusko samotné však za energetickou krizi nemůže. Dlouhodobý tlak EU k přechodu na obnovitelné zdroje a s tím související démonizace fosilních paliv, jaderných elektráren a náklady na emisní povolenky způsobili, že tradiční energetické společnosti omezily výrobu a investovaly do přechodu k zeleným zdrojům energie. Za poslední dekádu Německo uzavřelo své jaderné elektrárny, Nizozemsko zavřelo Groningen – největší důl na těžbu zemního plynu v Evropě –  a snižující se zásoby v Severním moři znamenají omezenou těžbu. Nicméně obnovitelné zdroje pokrývají pouze kolem 20 % celkové spotřeby energie v Evropě, ani zdaleka tedy nestačí k uspokojení poptávky. Když k tomu připočteme studenou zimu a abnormálně nízkou výrobu z větrných elektráren kvůli klidnému počasí, rapidní nárůst cen energií není zas tak překvapivý, jak by se na první pohled mohlo zdát.

Zobrazit celý disclaimer

Očekávaný výhled cen

Cena zemního plynu v Evropě (Dutch TTF) se po zastavení dodávek z Ruska vyšplhala na historické maximum 180 EUR za MWh. V posledním prosincovém týdnu cena naopak padla až pod 70 USD kvůli vyšším dodávkám zkapalněného zemního plynu z USA. Zemní plyn je cyklická komodita, jehož cena dosahuje nejvyšších hodnot v zimě, v dubnu společně s poptávkou klesá. Jakou cenu očekávat v příštím roce nám mohou napovědět futures kontrakty. Cena ročních futures rostla pod úrovní spotové ceny, což ukazuje, že trh očekává určitou normalizaci ceny, ta bude nicméně výrazně ovlivňována počasím a zprovozněním kontroverzního plynovodu Nord Stream II na zimu 2022. S jistotou se dá tedy pouze říct, že cena plynu v Evropě bude v roce 2022 značně volatilní a v případě nepříznivého vývoje se můžeme v prosinci 2022 vrátit k podobným cenám jako v letošním roce.

 

Zobrazit celý disclaimer

Když koncoví uživatelé pláčou, energetické společnosti se radují

Ceny akcií energetických společností blízce korelují s cenou elektřiny. Když cena elektřiny klesá, klesají i zisky společností a s nimi i valuace akcií. Naopak při zdražování elektřiny realizují energetické společnosti větší zisky, což se projevuje i na růstu ceny akcií. ČEZ je největší česká energetická společnost, zabývající se produkcí, distribucí a prodejem elektrické a tepelné energie. Jedná se také o vůbec nejobchodovanější titul na pražské burze, jehož ceny akcií se za posledních 12 měsíců zvýšily o 80 %, a to právě díky růstu cen elektřiny

Zobrazit celý disclaimer

Akcie ČEZu – promarněná příležitost nebo dlouhodobý potenciál?

Vývoj cen elektřiny je odrazem býčího trendu na komoditních trzích, včetně trhu s emisními povolenkami. Na trhu jsou tedy podmínky k růstu realizačních cen elektřiny, které by se pozitivně podepsaly do ziskovosti ČEZu, resp. do výplaty dividend.  Z krátkodobého pohledu se dá očekávat určitá korekce cen, například při spuštění plynovodu Nord Stream II, který by navýšil dodávku plynu do Evropy. Z dlouhodobějšího pohledu se nicméně domníváme, že budou přetrvávat dlouhodobé trendy podporující růst ceny elektřiny, převážně pak pokračující tlak na dekarbonizaci a zmíněný systém emisních povolenek (EU ETS). Kromě toho také vrcholí ukončení provozu německých jaderných elektráren a v roce 2022 končí první fáze odklonu Německa od uhlí. To znamená, že dojde k odstavení výrazného tradičního zdroje, který by měl být podpůrným faktorem pro ceny elektřiny. S ohledem na dlouhodobé trendy jsou tedy akcie ČEZu stále atraktivní a nabízejí zajímavý investiční potenciál.

Zobrazit celý disclaimer
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.