U kryptoměn jdou všechny standardy stranou

Fundamentální analýza nehraje roli, valuační ukazatele selhávají. Podobně nastolený trend zachvátil také Coinbase. Současná, ač dobrá, finanční situace společnosti byla zastíněna budoucím potenciálem sektoru kryptoměn. Možnost nepřímo participovat na růstové vlně bitcoinu, etherea či litecoinu zlákala nejednoho investora.

Zobrazit celý disclaimer

O záměru vstoupit na kapitálový trh informoval management společnosti už o mnoho dříve

První spekulace se objevily okolo roku 2017, tedy v době, kdy bitcoinoví investoři zrovna nejásali. Znovu se o možném vstupu kryptosměnárny na burzu začalo mluvit v závěru roku 2020, tedy přesněji v průběhu druhé vlny pandemie, v době, kdy popularita bitcoinu prudce rostla.

Od požádání společnosti o možnost stát se veřejně obchodovatelnou do opravdového zahájení veřejné nabídky nakonec uplynulo více než 5 měsíců.

A aby těch specifik nebylo málo, rozhodla se Coinbase pro zahájení obchodování prostřednictvím tzv. „direct listingu“, což je způsob, kdy společnost vstupuje na burzu takzvaně přímo s již emitovanými akciemi, bez účasti banky či makléřské společnosti a otevírá tak dveře i menším, často retailovým investorům.

O záměru vstoupit na kapitálový trh informoval management společnosti už o mnoho dříve
Zobrazit celý disclaimer

Milník v současné finanční historii

O tom, že se bude jednat vůbec o největší vstup na Nasdaq se spekulovalo již dlouho. Z důvodu vysoké poptávky se v úvodu obchodní seance cena akcie vyšplhala vysoko nad původně burzou stanovenou indikativní cenu a Coinbase otevíral s cenou 381 USD za kus.

Ve stejné době bitcoin svou cenou bořil dosavadní historická maxima a pohyboval se nad hranicí 64 000 USD. Lepší načasování pro IPO by se jen těžko hledalo.

Poslední obchodní seance vedla k mírnému zlevnění akcií Coinbase. I přesto se burzovní debut společnosti operující s kryptoměnami dá považovat za milník v současné finanční historii. Kryptoměny se oficiálně staly součástí Wall street.

Zobrazit celý disclaimer

Komentář analytika

Vstup Coinbase na burzu

Ing. Klára Pernická
Analytik junior CYRRUS
klara.pernicka@cyrrus.cz
Ing. Klára Pernická
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.