ČNB zhoršila prognózu, ale nevyloučila růst sazeb

ČNB zhoršila prognózu, ale nevyloučila růst sazeb

 

Úrokové sazby ponechala Bankovní rada ČNB na 7 %. Ve své prognóze ale snížila výhled na tuzemskou inflaci a růst českého HDP.

ČNB zhoršila prognózu, ale nevyloučila růst sazeb

3. 11. 2022          Autor: Vít Hradil

Bankovní rada České národní banky na svém listopadovém měnověpolitickém zasedání rozhodla o zachování základní úrokové sazby beze změny, tedy na úrovni 7,00 %. Pro toto rozhodnutí hlasovalo pět členů rady, dva naopak preferovali zvýšení repo sazby o 0,75 procentního bodu. Tento výsledek je v souladu s naším i s tržním odhadem.

Jedná se již o třetí zasedání v řadě, na kterém se české sazby nepohnuly z místa. Naposledy vzrostly v červnu letošního roku, tedy těsně před personální obměnou v bankovní radě, kterou opustili hned tři členové, kteří v předchozím období hlasovali právě pro zpřísňování měnové politiky.

Bankovní rada také zopakovala, že hodlá „nadále bránit nadměrným výkyvům kurzu koruny“. To lze v žargonu ČNB chápat jako vůli nadále držet korunu uměle silnější, než by odpovídalo názoru devizového trhu. Právě kurz koruny na tuto informaci reagoval posílením, což zřejmě reflektuje skutečnost, že část trhu spekulovala na ukončení režimu intervencí, což se nepotvrdilo.

Zobrazit celý disclaimer

Úrokové sazby považuje guvernér Michl za dostatečně vysoké

Na následné tiskové konferenci guvernér Michl zopakoval názor stávající bankovní rady, že považuje aktuální nastavení sazeb za dostatečně vysoké.

Od příštího zasedání očekává diskuzi mezi stabilitou a jejich případným zvýšením. Ve směru nutnosti dalšího zpřísnění politiky by eventuálně mohl působit rychlý růst českých mezd, uvolněná rozpočtová politika české vlády či další zesílení nákladových tlaků ze zahraničí.

Naopak ve směru nižších sazeb by mohla působit výraznější hospodářská recese, administrativní opatření na snížení cen energií či pokles jádrové inflace.

Zobrazit celý disclaimer

Dezinflační prognóza

ČNB také představila aktualizovanou čtvrtletní makroekonomickou prognózu. V ní snížila výhled na tuzemskou inflaci pro rok 2022 (15,8 oproti 16,5 %) i 2023 (9,1 oproti 9,5 %) a také na růst českého HDP v roce 2022 (2,2 oproti 2,3 %) a 2023 (-0,7 oproti 1,1 %).

Naopak narostl odhad tržních úrokových sazeb v roce 2022 (6,6 oproti 6,2 %) i 2023 (7,0 oproti 5,2 %). Výrazné revize doznal výhled na kurz české koruny vůči euru, a to směrem k silnější koruně.

V souhrnu tak téměř všechny výstupy nové prognózy vyznívají oproti té předchozí dezinflačně. Nižší aktuální inflace, nižší HDP, silnější koruna, nižší HDP v eurozóně, levnější ropa. Patrně jediným důvodem, proč naopak výhled na české sazby doznal úpravy směrem nahoru, je předpoklad vyšší spotřebitelské i výrobní inflace v zahraničí a následné silnější reakce Evropské centrální banky.

Zobrazit celý disclaimer

Výhled do budoucnosti

Navzdory doporučení nové prognózy, která volala po bezodkladném růstu českých sazeb, se bankovní rada rozhodla pro stabilitu, což guvernér Michl na dotazy novinářů zdůvodnil snahou o zachování stability ekonomického prostředí. Namísto pohybu sazeb směrem nahoru a následné korekci tak bankéři zvolili „vyhlazení“. Stejný postup předpokládáme i na letošním posledním, tedy prosincovém, zasedání.

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.