Jaké jsou aktuální šance obou kandidátů?

 

Sázkové kanceláře věří ve vítězství Joe Bidena. Kurz na jeho zvolení se aktuálně mezi českými brokery pohybuje v pásmu od 1,70 do 1,73. Republikánský kandidát Donald Trump má naopak důvěru nižší – na jeho zvolení je možné si vsadit s kurzem 2,03. Tyto kurzy reflektují aktuální předvolební výzkumy ve Spojených státech. Ty prozatím vycházejí optimističtěji pro demokratického politika.

 

Internetový server fivethirtyeight.com však upozorňuje na to, že preference voličů se v čase mění a konečný výsledek může být pro mnoho pozorovatelů překvapením. Data jasně ukazují, že zatímco v květnu roku 2020 by stávajícího prezidenta volilo více než 45 % občanů, tedy pouze o necelé 4 % procenta voličů méně než bývalého viceprezidenta Joe Bidena, situace nyní je odlišná. Trump své preference s příchodem koronavirové krize v předvolebních průzkumech ztrácí a zaostává za Bidenem o více než 8 %.

 

Ačkoliv se může zdát, že je předem rozhodnuto, opak je pravdou. Při posledních volbách v roce 2016 demokratická kandidátka Clintonová vedla téměř v každém předvolebním průzkumu, a i přesto z voleb vyšla jako poražená. Většinový volební systém totiž umožnuje zvítězit i tomu, kdo ve volbách získá celkově menší počet hlasů, tak jak tomu bylo právě v případě prvního zvolení Donalda Trumpa. Nezáleží totiž na tom, kolik hlasů kandidát celkově získá, rozhoduje to, ve kterém státě v USA je získá. Stejně tak jak před 4 lety, i letos tedy budou rozhodovat státy ve kterých prozatím „není rozhodnuto“.  

 

Vývoj předvolebních preferencí v USA

 

Zdroj: fivethirtyeight.com

 

Pokud byste si přece jen chtěli vsadit na vítězství jednoho z kandidátů, existuje řada teorií o tom, že sledovat americké akciové indexy se vyplatí. S&P 500 je jedním z nejdůležitějších akciových indexů na světě a jeho vývoj v průběhu tří měsíců před začátkem voleb předpověděl vítěze voleb až v 87 % případů. Historická data poukazují na to, že pokud je hodnota indexu během tří měsíců před volbami vyšší než na začátku roku, obhájí stávající prezident svůj mandát. Pokud je však situace opačná, stane se vítězem boje o Bílý dům kandidát opoziční strany. Co z toho tedy vyplývá s ohledem na aktuální výkonnost trhů?

 

První graf zachycuje vývoj akciového indexu S&P 500 v rozmezí mezi 9. červencem a 9. říjnem, tedy přesněji v horizontu tří měsíců. Během tohoto období se hodnota indexu zvýšila téměř o 9,5 %, přičemž v té samé periodě bylo hned několikrát překročeno roční maximum hodnoty indexu. Od počátku roku pak index zhodnotil o 5,5 % a jeho hodnota rostla také v klíčových třech měsících před rozhodným dnem. Pokud bychom tedy vzali v úvahu korelaci S&P 500 a předpokládaného vítěze amerických voleb, došli bychom k závěru, že mandát bude obhajovat úřadující prezident Donald Trump.

 

Vývoj indexu S&P 500

 

Zdroj: Bloomberg

 

Podívejme se ještě na druhý graf. Index volatility v tom samém období nabýval průměrné hodnoty 25,8 b. – to je o 64 % více než byla jeho hodnota v loňském roce ve stejném období a o 66 % více před startem koronavirové krize. Jinými slovy, nálada investorů se v posledních měsících mění den ode dne a trhy jsou celkově rozkolísanější. Tento jev je důsledkem zvýšené tržní nejistoty, která se týká hlavně vývoje pandemie covid-19 a dopady této pandemie na hlavní světové ekonomiky.

 

Lze z vývoje trhů odhadovat vítěze voleb?

 

O tom, jaký bude konečný výsledek voleb  můžeme opravdu jen spekulovat. Podle průzkumů veřejného mínění očekává 60 % voličů vítězství demokratického kandidáta Bidena. Senát by pak měl zůstat v rukou Republikánů. Dalším možným scénářem je absolutní vítězství Demokratů – tj. získání prezidentského úřadu a obou komor Kongresu – na tento výsledek by trhy reagovaly výprodeji s ohledem na plánované kroky, které Demokratická strana hodlá v Kongresu prosazovat. Pokud naopak Trump prezidentské křeslo obhájí, trhy posílí. Znamenalo by to také, že se index S&P 500 v predikování výsledků voleb nemýlil.

 

Vývoj indexu volatility

 

Zdroj: Bloomberg

Zobrazit celý disclaimer

Komentář analytičky

Americké volby se blíží, vsadili byste si na výsledek?

Ing. Klára Pernická
analytička CYRRUS
klara.pernicka@cyrrus.cz
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.