Akcie Netflixu významně propadly

Akcie Netflixu významně propadly

 

Monika Jarošíková

 

Netflix, streamovací platforma a mnohými investory oblíbená růstová akcie, zažila po zveřejnění čtvrtletních výsledků šok.

Akcie Netflixu významně propadly

Za jediný den odepsaly akcie v prodlouženém obchodování 25 % ze své hodnoty a dostaly se tak na tříleté minimum, a to kvůli zveřejněné ztrátě 200 tisíc uživatelů. Po hlášeném zpomalení růstu v minulém čtvrtletí, kdy akcie za tři dny odepsaly přes 30 %, se jedná o druhý významný propad. Se ztrátou 58 % od začátku roku je Netflix jednou nejhorších akcií v indexu S&P 500.

V prvním čtvrtletí roku 2022 se očekával příliv 2,5 milionu nových uživatelů (loni za stejné období Netflix připsal skoro 4 miliony předplatitelů). To se ale ani zdaleka nesetkalo s realitou. 

V druhém čtvrtletí očekává odliv dalších 2 milionů (celkový počet uživatelů je 222 milionů). Ztrátu uživatelů zveřejnil tento týden Netflix poprvé od roku 2011. Společnost, dlouhodobě považována za růstovou, se tak překlopila do fáze poklesu. Netflix má vysokou saturaci trhu, příležitosti pro růst se tedy ztenčují.

 

Zobrazit celý disclaimer

Co stojí za současným odlivem investorů?

V dopise akcionářům Netflix navíc zmiňuje přibývající konkurenci. Mezi tu patří kromě Amazonu a YouTube také rostoucí Disney+ Channel a Apple TV+. Netflix taktéž investuje stále větší a větší prostředky do tvorby vlastního obsahu. Skutečnost, že firma nedokáže generovat citelný přírůstek nových uživatelů navzdory rostoucím výdajům na obsah, hodnotí investoři obzvláště negativně.

Příležitosti pro opětovný růst

Kvůli výraznému odlivu uživatelů Netflix pravděpodobně poruší některá ze svých vlastních pravidel. Plánuje například zavedení levnější verze s placenými reklamami, které by mohly představovat nový zdroj příjmů. Levnější verze s reklamami by mohla být uvedena v průběhu několika let – rychlého obratu situace se tedy pravděpodobně nedočkáme.

Druhou příležitostí růstu pro Netflix je agresivnější průnik do herního průmyslu. Netflix Games byly představeny v minulém roce, vzhledem k velké základně uživatelů má v této oblasti potenciál rychlého růstu. Zatím společnost představila zhruba desítku her pro mobilní telefony.

 

Zobrazit celý disclaimer

Dává smysl akcie nakoupit?

Investoři by neměli akcie nakupovat pouze z důvodu obrovského poklesu. Tento propad je totiž do značné míry oprávněný. Vysoká valuace Netflixu byla založena na předpokladu rychlého a kontinuálního tempa nárůstu nových uživatelů. To se však nyní ukazuje jako nesprávný předpoklad, a proto je férová hodnota akcií nižší, než se jevilo před pár měsíci.

Nákup by dával smysl pouze v momentě, kdy by se potvrdilo, že výše popsaná změna strategie funguje a firma je schopna opět generovat přírůstky nových uživatelů, resp. významně zvyšovat své výnosy v jiných segmentech.

 

Zobrazit celý disclaimer
Tyto webové stránky jsou provozovány společností CYRRUS, a.s., IČ 639 07 020, se sídlem Veveří 3163/111, Žabovřesky, 616 00 Brno (dále jen „společnost“ nebo „CYRRUS“). Společnost prostřednictvím webových stránek kontroluje a dále zpracovává informace uložené v souborech typu cookies k zajištění funkčnosti webu a s Vaším souhlasem mimo jiné i k personalizaci obsahu. Kliknutím na tlačítko „Souhlasím“ souhlasíte s využívaním cookies a předáním údajů o chování na webu pro zobrazení cílené reklamy na sociálních sítích a reklamních sítích na dalších webech. Více informací zde.