Nerozhodné hlasování

Pro záchranný balík v celkové výši 1,9 bilionu dolarů hlasovali ve Sněmovně reprezentantů s výjimkou jediného všichni členové Demokratické strany. Republikáni oprášili fiskální konzervatismus a hlasovali proti. V Senátu pak při rovnosti hlasů poprvé hlasovala i viceprezidentka Kamala Harrisová. Buď jak buď – zákon kongresem prošel a prezident Joe Biden si připsal své první vítězství v úřadu.

Zobrazit celý disclaimer

Blue-chipsový index Dow Jones si ihned připsal nová historická maxima

Zobrazit celý disclaimer

Co tedy „American Rescue Plan Act of 2021“ přináší?

Lidé do určité příjmové skupiny získají šek na 1400 USD. Více peněz zůstane rodinám s dětmi a zvýší se podpora pro nezaměstnané. I kdyby však šek na 1400 USD dostali všichni Američané (bez ohledu na výši příjmů) zůstaly by stále ¾ z 1,9 bilionu dolarů neutracené. Reálně však šek získá jen polovina všech Američanů.

 

Kam půjde zbytek peněz?

Miliardy poputují k malým a středním podnikům. Ty tvoří páteř každé ekonomiky a v USA vytvářejí na polovinu všech pracovních míst.

Zákon také utrácí peníze za věci, které podle mínění republikánů nemají s ekonomickým oživením nebo bojem s pandemií nic společného. Jde například o transfery municipalitám a státům. To je také důvod, proč všichni republikáni hlasovali proti přijetí tohoto záchranného balíku.

Zobrazit celý disclaimer

Není to ale první balík

1,9 bilionu dolarů je hodně peněz. Je to navíc již třetí záchranný balík, který Kongres schválil. Ty předchozí byly v souhrnu za cca 3 biliony dolarů.  Jen pro srovnání – výše vládního stimulu během ekonomické krize v roce 2009 byla „jen“ 831 mld. dolarů.

 

Ale ekonomika poroste! Nebo ne?

Díky fiskálnímu stimulu se letos odhaduje růst americké ekonomiky o 7 %. Tendenci posilovat má tak i dolar. Vládní šeky domácnostem podle některých odhadů mohou vyvolat inflow do akcií (a dalších rizikových aktiv) v hodnotě až 200 mld. dolarů. Euforii však může trochu zchladit plán prezidenta Bidena na zvýšení federálních daní. Mají mu pomoci financovat další fiskální výdaje, zejména do infrastruktury. 

Zobrazit celý disclaimer

Osobní komentář makléře

Bidenovo první vítězství

Leoš Strnad
Burzovní makléř
leos.strnad@cyrrus.cz
Leoš Strnad
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.