Zpravodajství

16:16

Katalánsko vyhlásilo nezávislost, trhy to však nechává chladnými

Odpolední jednostranné vyhlášení nezávislosti Katalánska nemá na akciové ani měnové trhy výraznější dopad. Německý DAX jen kosmeticky ztratil a obchoduje se nadále nad 13 200 body, výraznější pohyb nezaznamenal ani eurodolar. Španělský index IBEX odepisuje dnes 1,4 % na 10 200 bodů, ani zde se tak výrazný pokles nekoná.

14:42

HDP Spojených států roste 3% tempem

Ve třetím čtvrtletí vzrostl hrubý domácí produkt USA na anualizované bázi o 3 %, trh přitom čekal nárůst jen o 2,6 %. Eurodolar skokově oslabil o 0,1 % pod 1,16 EUR/USD, naopak německý DAX rozšiřuje své dnešní zisky a sílí na 13 230 bodů, tedy na svá historická maxima.

11:24

Dolar pokračuje ve zpevňování, volba šéfa Fedu se blíží

Od včerejšího rozhodnutí ECB o prodloužení programu kvantitativního uvolňování do září příštího roku posílil dolar vůči euru již o 1,6 % a aktuálně se měnový pár obchoduje za 1,163 EUR/USD. Dolar přidává i kvůli rostoucí pravděpodobnosti na přijetí daňové reformy v USA, kdy byl přijat rozpočet země pro příští rok a nyní se mohou zákonodárci soustředit na další body programu. Zároveň roste pravděpodobnost na zvolení Johna Taylora do čela Fedu, který je znám svou jestřábí rétorikou. Kandidátem číslo jedna však nadále zůstává umírněný Jerome Powell, který by byl trhy zřejmě přijat lépe.