Zpravodajství

15:40

Zámořské trhy dnes uzavřeny kvůli svátku práce

Na burzách ve Spojených státech se dnes neobchoduje, důvodem je tzv. Labor Day, který se koná tradičně první pondělí v měsíci září. Podle mnohých se jedná o neoficiální ukončení léta. Evropské trhy v průběhu obchodování částečně umazávají ztráty způsobené děním okolo Severní Koreje, německý DAX v tuto chvíli ztrácí 0,2 % na 12 119 bodů.

14:05

Dolar opět pod tlakem

Americký dolar slábne v návaznosti na rostoucí geopolitické riziko, způsobené testy vodíkové bomby ze strany KLDR a projevy prezidenta Trumpa ohledně možné restrikce mezinárodního obchodu USA se spojenci Severokorejců. Jihokorejský ministr obrany situaci komentoval slovy, že existují náznaky příprav dalších odpalů balistických střel, situace tak může nadále eskalovat. Investoři se tak před čtvrtečním měnověpolitickým zasedáním ECB přiklání k euru, které vůči dolaru sílí o 0,5 % na 1,191 EUR/USD.

10:11

Geopolitika opět stahuje akcie níže, zlato přidává 1,2 %

Napětí mezi KLDR a vyspělým světem nadále sílí. Severokorejci provedli test vodíkové bomby, načež reagoval Donald Trump výhružkami ekonomických sankcí všem spojencům KLDR včetně Číny. Evropské trhy se tak barví do červených čísel, kdy široký index EURO STOXX 600 ztrácí 0,5 % na 374,2 bodů. Zlato naopak reaguje růstem o 1,2 % na 1 338 USD/unce. Situace by se ovšem měla s největší pravděpodobností poměrně rychle uklidnit, podobně jak tomu bylo v případě předchozích incidentů a potenciálně rizikových událostí.

Komentář

Ranní komentář k 4.9.2017

Zvýšené napětí na geopolitické scéně pokračuje, důvodem je včerejší zkouška vodíkové bomby ze strany KLDR. Reakce trhu i politiků jsou podobné jako při přeletu balistické střely nad Japonskem v minulém týdnu. Došlo ke svolání mimořádného jednání Rady bezpečnosti OSN, která jednání Severokore...

Celý komentář