Zpravodajství

13:53

USA: Časový plán daňové reformy

 USA – Rozvrh daňové reformy: Podle vládního zdroje prezident a čelní republikáni Kongresu cílují červenec jako termín shody klíčových bodů daňové reformy, Kongres by pak změny projednával od září. Podle zdroje vlády a Kongresu hlavním bodem rozhodnutí je otázka velikosti snížení daňových sazeb a hraniční vyrovnávací daně (BAT – Border Adjustment Tax).BAT má podpořit daňovými úlevami export a oslabit import zdaněním, kompenzovat náklad reforem a motivovat firmy soustředit aktiva, aktivitu, zisk a pracovní místa v USA. BAT patří k nejkontroverznějším částem daňové reformy a právě jeho forma pomůže rozhodnout, zda se korporátní daň z 35 % sníží na 15 % (Trumpův cíl) nebo 20 – 25 % (plán republikánů Sněmovny reprezentantů).

13:45

Bank of America, Merrill Lynch: Politická rizika vedly kapitál do dluhopisů

 Analýza Bank of America a Merrill Lynch (BAML) posledního týdne:  BAML: Největší příliv kapitálu za poslední dva roky do globálních dluhopisových fondů z důvodu politické nestability v UK, Perského zálivu i USA (vyšetřování Comeyho) BAML: Příliv kapitálu do dluhopisů s investičním hodnocením + 9,6 mld. USD, dluhopisové fondy Emerging Markets + 2,3 mld. USD, korporátní dluhopisy s vyšším výnosem + 1,4 mld. USD, drahé kovy + 0,8 mld. USD, vládní dluhopisy a Treasuries + 0,6 mld. USD Odliv kapitálu: Akcie – 1,6 mld. USD (akciové fondy USA – 5,1 mld. USD, akciové fondy Emerging Markets + 1,2 mld. USD, evropské akcie + 0,9 mld. USD) BAML: Výkonnost od začátku roku (v USD): akciové fondy Emerging Markets + 18,6 %, evropské akcie + 17,2 %, zlato + 12,2 %

13:36

UK po volbách – Vyčkávání se změnou ratingu, ekonomika ochabuje

 UK po volbách – Vyčkávání se změnou ratingu, ekonomika ochabuje Ratingové agentury S & P Global, Moody´s a Fitch po volbách v UK zatím  rating nezměnily, ještě před nimi měly stanoven výhled Negativní. Volební remíza může podle nich vést ke zpomalení jednání Brexitu, novým volbám a změně fiskální a monetární politiky.S & P Global nezvažuje změnu ratingu, nepříznivý výhled podle agentury odpovídá stávajícím rizikům. Fitch zvažuje scénáře od nekontrolovaného až po měkký Brexit. Moody´s monitoruje povolební vývoj a posoudí ratingovou implikaci později, vzhledem rostoucímu deficitu rozpočtu a veřejného dluhu rating bude záviset na fiskálním vývoji a Brexitu.Volby byly i otázkou fiskální politiky, labouristé napadají vládu za úsporný program. Volby tak můžou vést k expanzivnější rozpočtové politice i vzhledem ke slábnoucí ekonomice, což může ohrozit rating.Krátce po volbách Index firemního sentimentu (Institute of Directors) propadl na – 37 z květnových – 3. Podle ředitele IoD jde o dramatický dopad politické nejistoty, která pokud nebude rychle řešena, bude mít katastrofální dopad na ekonomiku. Přímým dopadem růstu nejistoty bývá redukce rozpočtů a investic firem, které zatím po Brexitu byly solidní.Důkazy slábnoucí ekonomiky: HDP v 1Q rostl nečekaně slabě, pouze 0,2 % q/q, což signalizuje citelné zpomalení růstu k 1,0 % na úroveň Itálie  a pod úrovní růstu HDP zemí G7. Růst HDP i loni po Brexitu ještě vykazoval solidní tempo kolem 2,0 %. Čerstvá dubnová data průmyslové a stavební aktivity značně zklamala odhady, inflace roste silněji a mzdy méně.

13:27

Itálie: Hnutí pěti hvězd utrpělo v komunálních volbách těžkou prohru

 Itálie – komunální volby Podle prvních výsledků a exit průzkumů se populistické Hnutí pěti hvězd téměř ve všech italských velkých městech nedostane do 2. kola komunálních voleb (25.6.).Hnutí na rozdíl od jiných evropských populistických stran místo ideologického nacionalistického programu klade důraz na sociální štědrost.Hnutí vládne rok na radnici v Římě, ovšem podporu ztratilo spory uvnitř strany. Hnutí tak utržilo ztráty podobně jako jiné evropské strany mimo hlavní politický proud minulý týden (Národní fronta ve Francii a UKIP v UK).Neúspěch v komunálních volbách podkopává nadějné vyhlídky strany do parlamentních voleb, které se musí konat nejpozději do května 2018 a v kterých se v průzkumech dělí o vedení.Politické strany Itálie se v minulých dnech ostře nedohodly na podobě volební reformě, což snížilo šance konání parlamentních voleb ještě letos na podzim. Analytici však jejich předčasné konání nevylučují vzhledem ke křehké široké koalici premiéra Gentiloniho.Zpráva snižuje politické riziko a je tak dobrá pro euro a akcie, euro dnes k dolaru zpevňuje 0,2 %.

Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.