Zpravodajství

16:27

Lukoil profituje z rostoucích cen ropy

Největší ruská společnost podnikající v oblasti těžby a zpracování ropy vykázala za první čtvrtletí tržby 1,43 bil. RUB, čímž došlo k překonání odhadů nastavených na 1,4 bil. RUB. Čistý zisk 62,3 mld. RUB rovněž pokořil konsensuální predikce ve výši 50,6 mld. RUB. Čistý zisk vzrostl meziročně o 46 % i přes nižší produkci, která poklesla meziročně o 11 % na 1,79 mil. barelů denně, důvodem je nárůst cen ropy z 12letých minim. Pokles výstupu je mimo jiné způsoben závazky Ruska k OPECu snížit těžbu černého zlata. Titul v tuto chvíli sílí o 1,2 % na 2 830 RUB.

15:10

Ryanair bude rozšiřovat svou flotilu letadel

Irský nízkonákladový letecký dopravce představil hospodářské výsledky za uplynulý fiskální rok takřka v souladu s konsensuálními odhady. Tržby meziročně vzrostly o 1,7 % na 6,65 mld. EUR, čistý zisk se potom podařilo navýšit o 6,5 % na 1,32 mld. EUR. Největší evropská nízkonákladová aerolinka se chystá rozšířit svou flotilu o alespoň 47 letadel Boeing 737 do března příštího roku, což znamená 12% nárůst co do počtu používaných strojů. Právě nedostatek letadel se zdá být podle komentáře managementu limitujícím prvkem pro další nárůst. Cílem pro chystanou expanzi jsou trhy Itálie, Německa a Polska, kde působí ztrátové aerolinky jako Air Berlin či Alitalia SpA, které aktuálně prochází procesem restrukturalizace. Hrozbou je však Brexit a s ním související možné narušení dohody o volném leteckém provozu v rámci Evropy. Ryanair se tak snaží rozšířit své aktivity mimo teritorium Spojeného království. Titul aktuálně přidává 2,1 % na 18,13 EUR.

11:51

Eurodolar přerušuje sestupný trend

Nejobchodovanější měnový pár přerušuje čtyřdenní klesající trend a míří výše. Příčinou je vyjádření mluvčího řecké vlády Tzanakopoulose, který se ohradil vůči zvěstem, že země uvažuje o odmítnutí návrhu věřitelů na úlevy při splácení veřejného dluhu. Nedlouho před tím totiž německý deník Bild zveřejnil informaci, že Řecko údajně uvažuje o nezaplacení nadcházející splátky a chce si tak zajistit lepší vyjednávací pozici. Eurodolar se tak dostává zpět na úroveň 1,116 EUR/USD.

10:37

Evropské trhy v červeném, pod tlakem euro i banky

Dopolední obchodní seance na evropských burzovních parketech probíhá v duchu poklesů. Německý DAX v tuto chvíli odepisuje 0,2 % na 12 610 bodů, přičemž geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 ztrácí 0,7 % na 3 555 bodů. Včerejší proslov guvernéra ECB Draghiho dnes stahuje euro a evropské banky níže. Důvodem jsou jeho slova o neustávající potřebě silně expanzivní monetární politiky, která působí nepříznivě na kurz eura i na úrokové marže úvěrových institucí.

Komentář

Ranní komentář k 30.5.2017

Včerejší obchodování bylo výrazně ovlivněno státním svátkem v USA, kde