Zpravodajství

16:58

Na měnových trzích panuje klid

Z důvodu dnešních státních svátků ve Spojeném království a USA zažívají měnové trhy jen kosmetické kurzové pohyby a nízké objemy obchodů. Eurodolar aktuálně ztrácí 0,1 % na úroveň 1,117 EUR/USD, zatímco česká koruna se vůči euru obchoduje bez relativní změny na hranici 26,48 EUR/CZK. Viceguvernér ČNB Mojmír Hampl se dnes v rámci své prezentace na webových stránkách monetární instituce vyjádřil, že růst cen nemovitostí a objemu hypoték má náznaky roztáčení spirály. Zadlužení českých domácností nicméně zůstává relativní nízké.

15:39

Buffett koupil podíl ve společnosti Lanxess

Legendární investor Warren Buffett, čtvrtý nejbohatší člověk na světě s čistým jměním 75 mld. USD, podle dnes zveřejněných údajů koupil 3% podíl v německém výrobci speciální chemie Lanxess. Společnost působí například v oblasti aditiv do maziv a žáruvzdorných chemikálií. Titul v návaznosti na tuto zprávu dnes přidává 4,8 % na 66,3 EUR. Důvodem je, že část tržních hráčů se nechává inspirovat nákupy dříve úspěšných velkých investorů a částečně kopíruje jejich portfolia.

14:50

Dohoda zástupců zemí OPEC růst cen ropy nepřinesla

Ve čtvrtek minulého týdne se zástupci ropného kartelu OPEC sešli ve Vídni za účelem projednání limitů na těžbu ropy. Podle očekávání došlo k prodloužení omezení produkce o dalších 9 měsíců, načež černé zlato reagovalo překvapivě výprodeji. Konkrétně nejbližší kontrakt na americký lehký typ WTI poklesl z 52 USD/barel až k 48,5 USD/barel. Negativně cenu ovlivňuje příchod zámořských těžařů na trh, kdy počet otevřených ložisek dosáhl nejvyšších hodnot od dubna roku 2015. Situaci nepřidávají ani velké objemy skladových zásob ropy. Aktuálně se ropa WTI obchoduje za 0,1% poklesu na úrovni 49,7 USD/barel.

11:42

Akcie IAG po problémech s IT systémy klesají

Nadnárodní britsko-španělská letecká společnost IAG, která pod svými křídly zaštiťuje British Airways, se potýká s problémy svých počítačových systémů. Ty způsobily zpoždění a zrušení mnoha víkendových letů. Konkrétně v neděli bylo zrušeno 115 spojů, což činí 13 % ze všech plánovaných, zpožděno bylo potom dalších 311 letů. Titul na madridské burze aktuálně ztrácí 2,6 % na 6,83 EUR, v Londýně se dnes kvůli státnímu svátku neobchoduje.

9:55

Na evropských trzích panuje klid

Úvodní seance startujícího pracovního týdne se nese v poklidném duchu. Příčinou podprůměrných kurzových změn i objemů obchodů je uzavření burz ve Spojeném království a v USA z důvodu státních svátků.  Německý DAX tak ztrácí kosmetických 0,1 % na 12 590 bodů, přičemž geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 odepisuje 0,3 % na 3 570 bodů. Pod tlakem jsou zejména akcie aerolinek poté, co se ze zámořské Národní bezpečnostní agentury ozývají hlasy o možném zákazu používání notebooků na palubách mezinárodních letů do a z USA. Důvodem je pokračující hrozba teroristických útoků, finální rozhodnutí ohledně návrhu však zatím přijato nebylo.

Komentář

Ranní komentář k 29.5.2017

Závěr minulého týdne se na evropských trzích nesl v duchu mírných poklesů. Německý DAX odepsal nevýrazných 0,2 % na 12 602 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 ztratil relativně shodně na 3 579 bodů.

Celý komentář
Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.