Zpravodajství

13:06

Ropa - OPEC se dle delegáta dohodl na prodloužení omezení těžby ropy o 9 měsíců

 Zasedání OPEC OPEC se dle delegáta dohodl na prodloužení omezení těžby ropy o 9 měsíců do března 2018 K dohodě by se mělo připojit 12 zemí OPEC a Rusko, nečlenové OPEC se k jednání připojí ještě během čtvrtka Cena ropy reaguje poklesem, WTI – 1,5 %, Brent – 1,4 % Ropu prozatím podržela hlavní technická podpora ležící na 49,7 – 50,0, rezistenční síť začíná na 52,4 Ropa před zasedáním OPEC zhodnotila o 20 %

12:26

Makro USA: Fed - Optimismus trvá, zvýšení úr. sazby zřejmě v červnu

 USA - Zápis ze zasedání Fedu monetární politiky 3.5. 2017 Zajímavé/Překvapivé informace: Pokles rizik globálního ek. a finančního vývoje Příznivá data zahraničního ek. růstu s náznaky nečekaně silnější aktivity Kontakty Fedu čekají, že poptávka po automobilech bude solidně pokračovat Kontakty v mnoha regionech udržují optimismus vůči firemním výhledům Pokud ek. data půjdou dle očekávání, bude brzy vhodné zvýšit úr. sazbu Pokud ekonomika a úr. sazba budou pokračovat dle očekávání, bude pravděpodobně vhodné zahájit redukci cenných papírů Fedu tento rok Redukce cenných papírů Fedu nebude mít vliv na nastavení úr. sazebHodnocení: Optimismus centrální banky vývoje ekonomiky trvá. Komentáře směřují zvýšení hlavní úrokové sazby k příštímu zasedání FOMC (13.-14.6.) jak čeká trh. Konkrétní a blízké obrysy dostává též očekáváné snižování objemu cenných papírů z dob kvantitativního uvolňování. Fed již nastínil mechanismus (vyhlašování měsíčních limitů prodejů, které by se měly postupně zvyšovat, tedy redukce dluhopisů se bude zvyšovat, nadlimity budou stále reinvestovány). Zákrok bude realizován tak, aby neovlivnil cíl hlavní overnight úr. sazby (Federal Funds Rate), nicméně bude tlačit na růst úročení cenných papírů, které bude Fed prodávat (státní dluhopisy a hypotékou jištěné cenné papíry). Plány se budou upřesňovat na červnovém zasedání FOMC.Dopad na trhy: Komentáře Fedu příliš nepřekvapují. Jsou spíše příznivé pro dolar a akcie, nepříznivé pro zlato. Dolar k euru oslabil k současnému minimu 1,124,  červnový futures S&P 500 vzrostl 0,5 % (polovina zisků přišla dnes po 04.00 SEČ v tandemu s prudkým růstem čínských akcií), zlato roste 0,3 %.

12:25

Makro eurozóna: Komentáře Draghiho

 Eurozóna – Vystoupení prezidenta ECB Draghiho v Madridu Draghi: Existují nežádoucí efekty kvantitativního uvolňování-QE (nadměrný sklon k riziku, ziskovost bank a dopad na institucionální investory) Draghi: Jsou oblasti (např. trh domů v některých státech), které zasluhují pozornost a opatrnost Draghi: Celkově ale není širší výskyt nerovnováh, efekty jsou pod kontrolou Draghi: Proto není důvod měnit signály, které jsme konzistentně poskytovali k posledním rozhodnutím monetární politikyHodnocení: Vystoupení Draghiho zřejmě významně nemění očekávání pokračování expanzivní QE a nulových úroků. Inflace je stále příliš nízko a ECB si nemůže dovolit změnu inflačních očekávání, pokud si není jistá udržitelností zlepšení inflace, které ještě ani nepřišlo (jádrová inflace poskočila na 1,2 %, cíl ECB je mírně pod 2,0 %).  Varování ECB má zatím pouze lokální charakter (rizika jsou podle ní jen v určitých oblastech).Na druhou stranu komentář je jeden z nejvokálnějších směrem k finančním nebezpečím plynoucím z nízkého ocenění rizika v podobě nulových úroků. Nelze vyloučit, že upozorňování na finanční rizika je zárodkem obratu monetární politiky v delším období. Stejná rétorika byla pilířem obratu strategie Fedu  od QE k omezování monetární expanze.Dopad na trhy: Trhy přešly komentáře bez větší reakce. 

Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.