Zpravodajství

15:57

ECB komentáři nepřekvapuje, důvody pro silné kvantitativní uvolňování trvají

 Detailní prohlášení ECB k rozhodnutí o úr. sazbách, tisková konference prezidenta ECB Draghiho:Výtah (komentáře ECB): Ek. oživení eurozóny je solidnější. Rizika slabší ekonomiky dále klesla, nicméně stále převažuje naklonění ke slabosti (viz. globální faktory). Inflace kvůli ropě posílila. Podkladová inflace je slabá a stále neukázala přesvědčivý růstový trend. Podkladová inflace by se měla zvyšovat, střednědobě, pouze postupně. Je stále potřeba velmi velká míra monetární expanze pro posílení inflačních tlaků a posílení inflace (střednědobě). Rizika deflace ve skutečnosti pominula.Hodnocení: Bez překvapení, ECB reflektuje zlepšení ek. aktivity, současně ale je stále nespokojena s příliš nelepšící se inflací. Tedy banka nadále preferuje silnou monetární expanzi. Do zlepšení inflace (na které se čeká již dlouho, které ztrácí vazbu k ek. aktivitě a které tak lze těžko predikovat a může se dostavit až dlouhodobě) ECB bude těžko obhajovat a hledat prostor pro útlum kvantitativního uvolňování nemluvě o úr. sazbách. Inflace je pro ECB, na rozdíl od Fedu, jediný hlavní cíl a ten banka dlouhodobě a citelně neplní (na jádrové úrovni).Dopad na trhy: EUR/USD a DAX na komentáře odpovídají relativně klidně +- 0,1 %. 

15:34

Bristol Myers nadchl ziskem/akcii i výhledem

 Bristol-Myers (Q1)Ziska na akcii 0,84 USD dosáhl (očekávání 0,73 USD). Tržby vzrostly 12 % y/y na 4,94 mld. USD (odhad 4,74 mld. USD). Výkonnost vylepšily léky na léčbu rakoviny Opdivo a Yervoy. Roční výhled (2017) byl navýšen: Zisk na akcii 2,85 – 3,00 USD (předtím 2,7 – 2,9 USD). Cena akcie v premarketu roste 3,2 %. 

14:23

Eurozóna - ECB dle očekávání úr. sazby nemění

 Rozhodnutí ECB o úr. sazbáchECB podle očekávání hlavní úr. sazby a rozsah kvantitativního uvolňování (QE) nezměnila. Hlavní refinanční úr. sazba tak zůstává na nule. Čisté nákupy aktiv zůstávají 60 mld. EUR.Doprovodný komentář nemá důležitější změny, tzn. úr. sazby zůstanou déle nezměněny (nebo budou sníženy) dlouho po ukončení QE. QE by dle ECB měla trvat minimálně do prosince 2017 do doby udržitelného přiblížení inflace jejímu cíli. ECB v případě QE stále jako alternativu uvažuje pouze  možné posílení (QE), v případě nepříznivého výhledu.Další informace dodá detailnější prohlášení ECB k rozhodnutí a tisová konference prezidenta ECB Draghiho ve 14.30 SEČ. Toto zasedání ECB je bez projekcí HDP a inflace, tedy nelze čekat větší změny v komentáři. ECB může komentovat příznivější ek. vývoj, klíčovou je pro ní ale inflace, která, na jádrové úrovni, je stále příliš nízko. Proto pravděpodobně lepší výsledky ek. aktivity příliš neovlivní celkové vyznění komentářů  a výhled expanzivní QE a nulových úr. sazeb.Reakce trhů: euro ztrácí k dolaru 0,1 %, DAX + 0,1 %

14:20

Dow Chemical: Zisk a tržby nad očekáváním

 Dow Chemical (Q1)Provozní zisk dosáhl 1,04 USD (odhad 0,99 USD), čisté tržby vzrostly 23,6 % y/y na 13,23 mld. USD (odhad 13,21 mld. USD). Firma hlásí robustní poptávku kvůli posilování růstu světové ekonomiky. Rostla poptávka po spotřebitelských službách/zboží.

14:15

Comcast: Zisk/akcii a tržby nad odhady

Zisk na akcii vzrostl 20,2 % y/y na 0,53 USD (očekávání 0,44 USD), tržby posílily 8,9 % y/y na 20,46 mld. USD (odhady 20,12 mld. USD). Firma dosáhla silných dat s podporou růstu počtu klientů kabelových služeb a filmových hitů.