Zpravodajství

16:52

Na amerických burzách panuje klid

Dnešní obchodní seance na zámořských burzovních parketech zatím probíhá v poklidném duchu a všechny významné americké akciové indexy tak vykazují pouze kosmetické pohyby. S&P 500 aktuálně ztrácí necelých 0,1 % na 2 266 bodů, DJIA klesá o 0,16 % na 19 800 bodů a technologický Nasdaq 100 se nachází na zelené nule na 5 045 bodech.

16:12

Dle IEA povede růst cen ropy k výraznému navýšení zámořské produkce

Ceny ropy smazaly dnešní úvodní zisky a výrazně klesají v reakci na vyjádření analytiků Mezinárodní energetické agentury (IEA), podle něhož růst cen ropy způsobený dohodou členů OPEC a některých dalších významných těžařů o zastropování ropné produkce povede ke značnému navýšení těžby ze strany zámořských břidlicových producentů. Americká lehká ropa WTI aktuálně ztrácí bezmála 2 % na 51,5 USD/barel, obdobně si vede také severomořský Brent, který se tak nyní obchoduje za 54,4 USD/barel.

15:30

Kvartální zisk zámořských bank Citigroup a Goldman Sachs překonal očekávání

Před otevřením zámořských burz publikovaly své výsledky hospodaření za čtvrtý kvartál dvě významné americké banky Goldman Sachs a Citigroup. Goldman Sachs, jež je pátou největší bankou v USA dle hodnoty aktiv, reportovala téměř čtyřnásobný meziroční nárůst zisku na akcii, který tak dosáhl výše 5,08 USD. Celkové tržby se pak meziročně zvýšily o 12,3 % na 8,2 mld. USD, díky čemuž překonaly konsensuální odhady nastavené na 7,76 mld. USD. Výrazným navýšením prošly především výnosy z obchodování s dluhopisy, které narostly o 78 %. Konkurenční Citigroup ve stejném období zaznamenala zisk na akcii ve výši 1,14 USD oproti predikovaným 1,12 USD, což odpovídá 7% meziročnímu růstu. Stejně jako v případě Goldman Sachs příjemně překvapil zejména 36% zvýšení výnosů z obchodování s dluhopisy. Celkové tržby se však snížily o 9 % na 17,01 mld. USD.

14:22

Předvánoční tržby Target zklamaly

Americká společnost provozující síť diskontních prodejen Target snížila kvůli nižším než očekávaným tržbám z předvánočního období odhad srovnatelných tržeb na čtvrté čtvrtletí. Ty během období listopad-prosinec poklesly meziročně o 1,3 %. Dle aktuálně platných odhadů by pak měly srovnatelné tržby za 4Q poklesnout o 1-1,5 %. Dřívější predikce byly nastaveny na rozmezí -1-1 %. Titul v před-obchodní fázi klesá o 3,45 % na 68,51 USD.

13:22

CEO Etihad Airways popřel jednání o fúzi s německými aerolinkami Lufthansa

Letecký přepravce Etihad Airways, dle CEO Jamese Hogana, nemá v úmyslu koupit podíl v německé společnosti Lufthansa. Aerolinky podle jeho slov pouze zvažují možnost rozšíření dohody o spolupráci. Zprávy o jednání ohledně potenciálního sloučení společností včera přinesl italský deník Il Messaggero bez uvedení svého zdroje. Akcie Lufthansy aktuálně ztrácí 1,2 % na 11,7 EUR.

12:29

Vedení Atlas Mara zvažuje odchod z burzy

Bob Diamond, který je jedním ze zakladatelů britské společnosti Atlas Mara, dnes oznámil, že vedení firmy zvažuje několik možných scénářů dalšího vývoje firmy, přičemž jedním z nich je rovněž stažení této finanční společnosti z burzy. Dle bývalého CEO britské banky Barclays je důležité oživit důvěru v Atlas Mara, jejíž akcie za poslední tři roky ztratily okolo 80 % hodnoty. Titul aktuálně připisuje necelých 2,3 % na 2,25 USD.

11:26

Evropské akciové indexy bez výrazných změn

Dnešní obchodní seance zatím nepřinesla výraznější změny kurzů evropských akciových indexů. Investoři nyní pouze vyčkávají před prvním letošním zasedáním Evropské centrální banky, které proběhne zítra. Zatímco německý index DAX tak připisuje kosmetických 0,1 % na 11 548 bodů, geograficky diverzifikovanější EURO STOXX 50 naopak ztrácí 0,13 % na 3 280 bodů.

10:42

Vydavatelství Pearson vydalo profit warning

Akcie britského vydavatelství Pearson dnes výrazně klesají v reakci na snížení výhledu zisku společnosti na následující 2 roky. Mimo to management firmy rovněž snížil výši dividendy na rok 2017 a oznámil možný prodej podílu ve společnosti Penguin Random House. Na zhoršených odhadech má svůj podíl zejména zotavení zámořské ekonomiky, díky němuž se zvýšil počet lidí, kteří upřednostnili vstup do pracovního poměru před zápisem na vysokou školu, což negativně ovlivnilo tržby z prodeje učebnic. Studenti vysokých škol se také čím dál více přiklánějí k nákupu použitých knih. Vydavatelství tak ve čtvrtém čtvrtletí loňského roku zaznamenalo na severoamerickém trhu 30% pokles výnosů z prodeje vysokoškolských materiálů. Titul v reakci na tyto informace v současné chvíli ztrácí bezmála 27 % na 594,5 GBp.

9:48

Ropa podpořena slabším USD

Ceny černého zlata dnes příznivě reagují na včerejší oslabení amerického dolaru. Zisky jsou však na druhé straně limitovány očekáváním, že zámořští těžaři zvýší svoji ropnou produkci. Americká lehká ropa WTI v současné chvíli roste o 0,5 % na 52,8 USD/barel, severomořský Brent pak přidává necelých 0,7 % na 55,9 USD/barel.

Komentář

Ranní komentář k 18. 1. 2017

Úterní obchodní seance se na evropských burzách nesla v poklidném duchu a všechny sledované akciové indexy starého kontinentu tak zaznamenaly změny kurzů pouze kosmetického charakteru. Německý DAX ztratil 0,13 % na 11 540 bodů, široký reprezentant evropského trhu EURO STOXX 600 pak...

Celý komentář
Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.