Zpravodajství

16:48

Produktivita pracovníků v USA poklesla

Produktivita, která je trnem v patě zámořské ekonomiky, klesá již třetí kvartál v řadě. V 2Q letošního roku neočekávaně poklesla o 0,5 %, což kontrastuje s odhadovaným růstem o 0,3 %.  Ukazatel měří objem produktu, který vyprodukuje průměrný zaměstnanec za hodinu práce. Rostoucí produktivita je považována za klíčový faktor zlepšující se životní úrovně, neboť vede k vyšším mzdám a ziskům společností. Průměrná roční míra nárůstu ukazatele je od roku 2007 1,3 %, v dlouhodobém měřítku od roku 1947 potom 2,2 %. Na problém nízké produktivity práce upozorňovala před několika týdny i guvernérka Fedu Yanet Yellenová.

16:19

Odstávky letů Delta Air Lines pokračují i dnes

Opožďování a rušení odletů spojů aerolinky Delta Air Lines pokračuje i dnes. Výrazné problémy přivodil výpadek dodávky elektrické energie v Atlantě, kde má přepravce své ředitelství. Ten způsobil technické problémy počítačového systému společnosti. Druhá největší zámořská aerolinka během včerejška zrušila přibližně 1000 svých letů, přičemž dnes očekává storno dalších 250 spojů. Firma nabízí pasažérům, jejichž let byl zrušen či odložen o více než 3 hodiny, poukazy na využití jejích služeb v hodnotě 200 USD. Zároveň jsou cestující oprávněni požadovat vrácení ceny letenky. Titul dnes zůstává bez výrazné změny na hladině 37,4 USD.

15:39

Zámořské akcie otevírají mírnými růsty

Pozitivní růstový sentiment se z evropských akciových burz přenáší i do zámoří. Sledovaný index S&P 500 přidává 0,1 % na 2 183 bodů, zatímco technologický Nasdaq sílí o 0,2 % na 4 795 bodů. K růstu přispívá i zpevňující cena ropy, konkrétně lehký typ WTI roste o 0,6 % na 43,3 USD/barel. Eurodolar se aktuálně obchoduje v zelených číslech, konkrétně posiluje o 0,2 % na 1,109 EUR/USD.

15:17

Legal & General Group ztrácí kvůli slabému zisku

Britský nadnárodní poskytovatel finančních služeb vykázal v rámci prvního pololetí meziroční nárůst provozního zisku o 3,6 % na 777 mil. GBP, čímž zaostal za odhady analytiků hovořící o hodnotě 812 mil. GBP. Firma je zasažena riziky vyplývajícími z rozhodnutí Britů opustit EU, která by mohla ztížit působení na zahraničních trzích. Nejhůře se vyvíjí divize pojištění, která zaznamenala pokles provozního zisku o 26 %, naopak dobře se daří divizi poskytující služby korporátní sféře. Titul reaguje na slabá čísla poklesem o 5,6 % na 206 GBp.

14:33

Tržby společnosti Pandora odhady nepokořily

Dánský výrobce a prodejce šperků dosáhl v 2Q nárůstu tržeb o 20 % na 4,33 mld. DKK, čímž zaostal za optimistickým konsensuálním odhadem nastaveným na 4,54 mld. DKK. Jedná se o první zklamání na úrovni tržeb za posledního dva a půl roku. Zisk na akcii dosáhl hodnoty 10,6 DKK a mírně tak předčil predikce ve výši 10,5 DKK. Management ponechal výhled celoročního zisku i tržeb beze změny. Prodeje v Asii a Tichomoří opět posílily úctyhodným tempem, za uplynulý kvartál vzrostly v místních měnách o 51 %, což znamená zpomalení 62% tempa růstu dosaženého v předcházejícím čtvrtletí. Titul aktuálně ztrácí 1,3 % na 855 DKK.

13:54

Výrobce luxusní módy Coach po výsledcích ztrácí

Zámořský výrobce luxusní módy, známý zejména díky svým kabelkám, vykázal za uplynulé čtvrtletí tržby 1,15 mld. USD, čímž jen nepatrně zaostal za konsensuálními odhady. Zisk na akcii dosáhl 45c, čímž předčil predikce nastavené na 41c. Zveřejněný celoročního výhled investory výrazněji nepřekvapil, společnost očekává nárůst tržeb v nižších jednotkách procent a nárůst zisku na akcii v rozmezí 10-20 %. Společnost představila v uplynulých měsících nové produkty, reorganizovala obchody a zintenzivnila marketing za účelem většího povědomí o značce. Titul v před-obchodní fázi odepisuje 2,3 % na 40,5 USD.

13:09

Valeant Pharmaceuticals překvapivě potvrdil výhled

Kanadská farmaceutická společnost, těžce sužovaná skandálem kvůli vykazování nadhodnocených tržeb, dnes představila výsledky za 2Q. Tržby dosáhly hodnoty 2,42 mld. USD oproti konsensuálním odhadům nastaveným na 2,46 mld. USD. Stejně tak zisk na akcii 1,4 USD mírně zaostal za predikcemi nastavenými na 1,47 USD. Investoři byli příjemně překvapeni potvrzením výhledu celoročního zisku na akcii v pásmu 6,6-7 USD, čímž společnost předčila očekávání ve výši 6,5 USD. Nedávno nově zvolený CEO Joe Papa převzal Valeant po Michaelu Pearsonovi, za jehož vedení došlo k řadě akvizicí, díky kterým se zadlužení společnosti vyšplhalo na úroveň převyšující 31 mld. USD. Již nyní dochází k divesticím neklíčových aktiv, například části podílu ve společnosti Bausch&Lomb zabývající se léčbou očí. Titul v před-obchodní fázi přidává 7,5 % na 24,1 USD.

12:00

Amec Foster Wheeler vykázal solidní čísla

Britská konzultantská společnost se zaměřením na strojírenství vykázala za první pololetí zisk na akcii 28p oproti odhadovaným 24p. Stejně tak na úrovni tržeb hodnotou 2,84 mld. GBP předčila predikce nastavené na 2,58 mld. GBP. V souladu s očekáváním byla oznámena dividenda 7,4p na akcii, stejně tak celoroční výhled nepřekvapil a zůstal v nezměněné podobě. V rámci plánu na odprodej neklíčových aktiv probíhá vyjednávání o prodeji společnosti GPG, která se zaměřuje na návrh a nabídku kotlů, parogenerátorů a měřičů znečištění ovzduší. Titul po výsledcích přidává 9 % na 508 GBp.

11:43

Zisk Voestalpine poklesl meziročně o 64 %

Rakouská ocelářská společnost vykázala tržby za 1Q fiskálního roku 2,77 mld. EUR, což plně koresponduje s předchozími odhady. Zisk na akcii 0,58 EUR předčil predikce nastavené na 0,56 EUR, ovšem při meziročním srovnání poklesl zisk po zdanění o výrazných 64 %. Relativní pokles je ovšem výrazně ovlivněn jednorázovými položkami zaúčtovanými v 1Q loňského fiskálního roku. Pokles poptávky je tažen špatnou výkonností společností navázaných na ropu a plyn, které v rámci úsporných opatření redukují kapitálové investice. Titul odepisuje 3,7 % na 30,9 EUR.

11:16

Altice po výsledcích přidává 12 %

Nizozemská nadnárodní telekomunikační společnost vykázala za 2Q tržby 5,83 mld. EUR oproti konsensuálním odhadům nastaveným na 5,76 mld. EUR, což znamená meziroční pokles o 2,6 %. Zisk na úrovni EBITDA naopak meziročně vzrostl o 2,7 % na 2,27 mld. EUR oproti očekávání 2,14 mld. EUR. Ziskovost byla posílena nárůsty tržeb v zámoří a Portugalsku, rovněž francouzský trh vykazuje znaky zlepšení. V rámci geografické diversifikace a snížení závislosti na nepříliš silném evropském trhu provedla společnost v červnu akvizici zámořské Cablevision Systems Corp. Titul v návaznosti na výsledky připisuje výrazných 12 % na 16,6 EUR.

10:43

Zajišťovna Munich Re vykázala zisk nad odhady

Druhá největší světová zajišťovna reportovala silné hospodářské výsledky za 2Q, kdy zisky z měnových pohybů a investic vyvážily vyšší požadavky na výplatu plnění související s přírodními katastrofami. Čistý zisk dosáhl 974 mil. EUR oproti odhadovaným 479 mil. EUR. Rovněž provozní zisk 1,46 mld. EUR pokořil predikce nastavené na 812 mil. EUR. Vyšší výplatu plnění způsobily požáry v Kanadě a zemětřesení v Japonsku. Již v červnu CEO Bomhard uvedl, že celoroční zisk bude zasažen restrukturalizačním plánem na ozdravení ztrátové pojišťovny Ergo, druhé největší v Německu, který přijde na 1 mld. EUR. V rámci snahy o dosažení opětovné profitability dojde k redukci 13 % pracovních pozic a modernizaci počítačových systémů. Titul v reakci přidává 3,6 % na 158 EUR.

10:14

ČEZ snížil celoroční výhled zisku EBITDA

Tuzemská polostátní utilita dosáhla v 2Q tržeb 47 mld. CZK oproti konsensuálnímu odhadu 48,5 mld. CZK. Negativní překvapení se odehrálo na úrovni čistého zisku, kdy společnost hodnotou 3,75 mld. CZK zaostala za predikcemi ve výši 5,5 mld. CZK. Hlavním důvodem nižšího zisku je nečekaný odpis větrných elektráren v Rumunsku za 1 mld. CZK. Management rovněž snížil celoroční výhled zisku EBITDA na 58 mld. CZK z 60 mld. CZK, především z důvodu delší než plánované odstávky jaderných elektráren. Negativně působí i nejistota ohledně polských větrných projektů způsobená novým zákonem o obnovitelných zdrojích. Titul aktuálně odepisuje 3 % na 437 CZK.

Komentář

Ranní komentář k 9. 8. 2016

Včerejší evropské obchodování probíhalo v poklidném prázdninovém duchu. Německý DAX za podprůměrných objemů obchodů přidal 0,6 % na 10 432 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 posílil o 0,3 % na 2 983 bodů.

Celý komentář
9:43

Evropa otevírá v zeleném, index PX ztrácí

Hlavní evropské akciové trhy otevírají dnešní seanci mírnými růsty. Německý DAX přidává 0,2 % na 10 448 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 sílí relativně shodně na 2 989 bodů. Index PX v první hodině obchodování odepisuje 0,8 % na 856 bodů, zejména kvůli slabým výsledkům energetické společnosti ČEZ.

Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.