Zpravodajství

16:58

Delta Air Lines pozastavila veškeré lety

Zámořská aerolinka dnes čelí technologickým problémům, které znemožnily vzlet všech jejích letadel po celém světě. Výpadek elektřiny v Atlantě v 2:38 ráno místního času způsobil selhání počítačového systému, přičemž dopravce se neodvažuje odhadovat, jak dlouho bude vyřešení problému trvat. Žádné další aerolinky podobnými problémy zasaženy nebyly. Situace bude pro společnost kromě ztráty důvěry pasažérů znamenat i finanční náklady spojené s ubytováním, případně zajištěním náhradní dopravy. Jedná se už o druhý problém podobného rázu v poslední době, konkrétně musela největší zámořská nízkonákladová aerolinka Southwest Airlines v minulém měsíci zrušit kvůli závadě interního systému přes 2300 letů, čímž jí vznikly náklady v řádu desítek milionů dolarů. Titul na zprávy negativně nereaguje a přidává 0,3 % na 37,8 USD.

16:12

Wal-Mart koupí Jet.com za 3,3 mld. USD

Zámořský maloobchodní řetězec Wal-Mart oznámil akvizici on-line obchodu Jet.com za 3,3 mld. USD. Důvodem vstupu do sektoru e-commerce je snaha konkurovat Amazonu, který dominuje on-line nákupům s podobnou intenzitou jako Wa-Mart na poli klasických kamenných obchodů. Jet.com se může pyšnit 25 000 uskutečněnými objednávkami každý den a tempem růstu nových zákazníků o 400 000 za měsíc. Obchod se odlišuje tím, že přesvědčuje zákazníky k velkým nákupům pomocí poskytovaných slev z rostoucího objemu a preferencí debetních platebních karet kvůli nižším transakčním poplatkům. Akcie  Wal-Mart v úvodu dnešní seance ztrácí 0,6 % na 73,3 USD.

15:44

Zámořské akcie brání páteční zisky

Úvodní minuty obchodování na burzách ve Spojených státech probíhají v postranním trendu. Sledovaný index S&P 500 sílí o kosmetických 0,1 % na 2 185 bodů, zatímco technologický Nasdaq 0,1 % ztrácí a obchoduje se na 4 788 bodech. Nejvíce se dnes daří energetickým titulům, kterým pomáhá růst cen černého zlata. Severomořský Brent přidává 1,6 % na 45 USD/barel, zatímco americká lehká ropa WTI zpevňuje o 2,1 % na 42,7 USD/barel.

14:51

Allergan celoročním výhledem tržeb zklamal

Zámořská farmaceutická společnost vykázala tržby 3,68 mld. USD, čímž nepatrně zaostala za predikcemi nastavenými na 3,72 mld. USD. Na úrovni zisku na akcii hodnotou 3,35 USD naopak mírně pokořila odhady hovořící o 3,31 USD. Management v rámci zveřejněného celoročního výhledu tržeb zklamal, představené pásmo 14,8-15 mld. USD zaostalo za očekáváním 15,3 mld. USD. Minulý týden společnost dokončila odprodej divize generických léčiv společnosti Teva Pharmaceutical za 40,5 mld. USD. Získané prostředky budou použity na splácení dluhu a zpětné odkupy akcií, přičemž management rovněž hledá akviziční možnosti pro doplnění stávajícího portfolia léků. Titul v před-obchodní fázi odepisuje 0,6 % na 252,3 USD.

14:08

Tyson Foods představil silná čísla

Největší zpracovatel masa na světě dosáhl tržeb 9,4 mld. USD, což předčilo konsensuální predikce nastavené na 9,32 mld. USD. Zisk na akcii 1,25 USD rovněž pokořil odhady ve výši 1,06 USD. K solidní výkonnosti dopomohl pokles cen skotu a vepřů, které společnost nakupuje od farmářů a následně zpracovává ve svých závodech. Pokles zaznamenala rovněž kukuřice, která je používána pro krmení chované drůbeže. Titul v před-obchodní fázi přidává 2,8 % na 75,7 USD.

11:31

ČEZ představí zítra ráno své výsledky za 2Q

Tuzemská polostátní energetická skupina ČEZ představí zítra ráno své výsledky za 2Q letošního roku. Konsensus analytiků očekává tržby společnosti ve výši 48 500 mil. CZK, přičemž čistý zisk by měl dosáhnout 5 500 mil. CZK. Pozitivně by na reportovaná čísla měla působit mírně vyšší výroba v tuzemských elektrárnách a lepšící se situace v Rumunsku. Mezi negativní faktory se řadí meziroční pokles cen elektřiny a absence mimořádných výnosů, které ČEZ vykázal před rokem. Titul dnes odepisuje 0,4 % na 451 CZK i přes zpevňující ceny elektřiny, která aktuálně sílí o 1,3 % na 26,6 EUR/MWh.

10:59

Barclays sílí na základě investičního doporučení od Exane

Akcie přední britské banky dnes sílí na základě zvýšení investičního doporučení od francouzské Exane BNP Paribas z „držet“ na „koupit“. V rámci komentáře analytici zdůrazňují solidní zisk před zdaněním za první polovinu roku, silný výhled kapitálové stability banky a její komfortní přístup na evropské finanční trhy. Sektor jako celek však nadále bude čelit zpomalování růstu úvěrového trhu a nižším maržím v důsledku expanzivní monetární politiky centrálních bank. Barclays dnes přidává 4 % na 158 GBp, čímž překonává dnešní bezmála 2% průměrný růst evropských bankovních titulů.

10:26

Bollore údajně uvažuje o navýšení podílu v Mediobanca SPA

Italská investiční banka dnes sílí na základě informací uveřejněných v deníku La Stampa. Podle publikovaného článku by mohl francouzský investor Vincent Bollore navýšit svůj podíl ve společnosti z nynějších 7,9 % na 23 %. Titul v reakci sílí o 4,1 % na 6,41 EUR.

10:04