Zpravodajství

17:04

Ceny ropy pod taktovkou medvědů

Červenec byl pro ceny černého zlata nejméně příznivým měsícem v letošním roce, konkrétně se americká lehká ropa WTI propadla o 16 %. Pokles je umocněn středečním reportem zámořských zásob dle DoE, kdy došlo k nečekanému nárůst jejich objemu. Příčinou expanze nabídky je uklidnění situace v Nigérii a potlačení požárů v Kanadě. Naopak se začínají krystalizovat obavy týkající se stability poptávky po klíčové komoditě. Americká lehká ropa dnes ztrácí 1 % na 42,2 USD/barel.

16:43

Exxon Mobil dosáhl nejnižšího zisku od roku 1999

Americká ropná společnost představenými tržbami 52,3 mld. USD zklamala, neboť konsensus tržních odhadů byl nastaven na 54,9 mld. USD. Čistý zisk za 2Q poklesl na 41c oproti očekávaným 64c, ještě před rokem přitom ropný gigant vykázal zisk na akcii ve výši 1 USD. Příčinou slabých čísel jsou vysoké odpisy, 30% pokles rafinérských marží a přetrvávající přebytek nabídky černého zlata, který drží jeho ceny na nízkých úrovních. Exxon Mobil na to reagoval poklesem kapitálových výdajů, meziročně je snížil o 38 %. Společnost tak následuje v reportování špatných čísel konkurenční Royal Dutch Shell a BP. Negativně překvapila i nižší produkce ropy, způsobená požáry v západní Kanadě a stárnoucími vrty. Titul reaguje poklesem o 2,9 % na 87,6 USD.

16:07

Zámořské obchodování opět bez jasného směru

Období snížené volatility na akciových trzích Spojených států pokračuje. Široký index S&P 500 se nadále drží takřka na historických maximech, přičemž dnes odepisuje kosmetických 0,2 % na úroveň 2 166 bodů. Trhy táhnou níže společnosti ze sektoru energií a materiálů, které odepisují 1,3 %, respektive 1,1 %. Před několika minutami reportovaný sentiment spotřebitelů dle University of Michigan svou hodnotou 90 bodů výrazněji nepřekvapil.

15:22

Merck & Co reportovala výsledky uplynulý kvartál

Jedna z největších farmaceutických společností na světě, americká Merck & Co, vykázala za 2Q tržby ve výši 9,84 mld. USD oproti odhadům nastaveným na 9,79 mld. USD. Zisk na akcii očištěný o jednorázové položky činil 93c, což překonalo predikce konsensu analytiků 91c. Tržby táhly prodeje léku na léčbu diabetu Januvia a nově představený preparát na rakovinu Keytruda. Negativně na výsledky působí rostoucí konkurence, která tlačí níže prodeje některých klíčových léků společnosti. Titul v před-obchodní fázi přidává 1,2 % na 59,1 USD.

15:00

AbbVie představila silná čísla

Zámořská farmaceutická společnost AbbVie reportovala za 2Q tržby ve výši 6,43 mld. USD, čímž předčila predikce nastavené na 6,2 mld. USD. Stejně tak na úrovni zisku na akcii došlo hodnotou 1,26 USD k překonání odhadu 1,2 USD. Firma nadále spoléhá na injekci léčící artritidu Humira, která v loňském roce přinesla společnosti 61 % celkových tržeb. Ve 2Q tržby z jejího prodeje činily 4,15 mld. USD. Brzy však bude společnost čelit nástupu konkurenčních levnějších alternativ klíčového produktu v domovských Spojených státech. Ze své vysoké závislosti na jediném preparátu se snaží společnost vymanit pomocí akvizic, například v loňském roce koupila konkurenční firmu Pharmacyclics za 21 mld. USD, čímž získala přípravek na léčbu rakoviny krve Imbruvica. Titul v před-obchodní fázi reaguje na solidní výsledky růstem o 2 % na 66 USD.

14:44

První čísla zámořského HDP za 2Q pod odhady

Ekonomika Spojených států dle prvotních údajů mezikvartálně vzrostla o 1,2 %, odhady byly přitom nastaveny na 2,5% nárůst HDP. Rovněž úroveň osobní spotřeby mírně zklamala, kdy její reportované posílení o 4,2 % zaostalo za predikcemi nastavenými na 4,4% růst. Německý DAX reagoval skokovým oslabením o 0,2 % na úroveň 10 300 bodů, zatímco eurodolar povyskočil o 0,3 % na hladinu 1,113 EUR/USD.

13:40

ArcelorMittal těží z rostoucích cen oceli

Největší světový producent oceli představil za uplynulý kvartál tržby ve výši 14,74 mld. EUR, čímž zaostal za predikcemi nastavenými na 15,34 mld. EUR. Zisk EBITDA reportovanou hodnotou 1,8 mld. EUR naopak předčil odhady ve výši 1,51 mld. EUR. Pozitivně na výsledky působí růst cen oceli a stabilizace čínské ekonomiky. Ačkoliv sektor nadále sužuje přebytek nabídky, situace se začíná v tomto ohledu zlepšovat. Management zároveň potvrdil celoroční výhled. Titul reaguje růstem o 7,5 % na 5,86 EUR.

11:53

Sony po výsledcích posílilo

Japonský výrobce elektroniky vykázal za uplynulý kvartál meziroční pokles tržeb o 11 % na 1 610 mld. JPY oproti odhadům 1 680 mld. JPY. Překvapení nastalo na úrovni čistého zisku, kde společnost výsledkem 21 mld. JPY předčila predikce odhadující ztrátu 39 mld. JPY. Negativní dopad mělo zemětřesení v Japonsku, které částečně zapříčinilo pokles prodejů obrazových snímačů používaných ve fotoaparátech či videokamerách. Naopak růst zaznamenaly prodeje her na konzoli PlayStation 4. Management zachoval celoroční výhled zisku ve výši 80 mld. EUR. Titul posílil v reakci o 2,8 % na 3 282 JPY.

10:15

Evropa se barví do zelených čísel

Hlavní akciové indexy starého kontinentu se po úvodní hodině obchodování barví do zelených čísel. Německý DAX přidává 0,7 % na 10 350 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 sílí o 0,3 % na 2 975 bodů. S kurzy by mohl zamíchat report makrodat nezaměstnanosti, inflace a HDP v eurozóně naplánovaný na 11:00.

Komentář

Ranní komentář k 29. 7. 2016

Na evropských akciových trzích během včerejší seance převážili prodejci. Došlo tak k částečnému výběru předchozích zisků poté, co se hlavní indexy dostaly prakticky na úrovně dosažené před vyhlášením výsledků britského referenda. Německý DAX odepsal 0,4 % na 10 275 bodů, zatímco ši...

Celý komentář
Cyrrus - Zpravodajství