Zpravodajství

15:54

Dobré hospodářské výsledky táhnou zámořské akciové indexy mírně výše

Zámořské akciové trhy se v úvodu dnešní obchodní seance pohybují v zelených číslech. Nejvýznamnější index S&P 500 aktuálně připisuje 0,15 % na 2 167 bodů, technologický Nasdaq 100 pak přidává 0,7 % na 4 637 bodů. V růstu zámořským trhům pomáhá především sektor informačních technologií, který je podpořen nad očekávání dobrými výsledky hospodaření společnosti Microsoft. Akcie softwarového giganta aktuálně připisují 5,3 % na 55,9 USD. Ve vyšších ziscích naopak indexům brání především energetické tituly. Ty jsou negativně ovlivněny snižujícími se cenami ropy. Americká lehká ropa WTI ztrácí 1,6 % na 43,9 USD/barel, severomořský Brent pak klesá o 1,3 % na 46,1 USD/barel.

15:31

Akcie společnosti Intuitive Surgical rostou

Zámořský výrobce robotických systému, využívaných při minimálně invazivních chirurgických zákrocích, překonal tržní odhady výsledků hospodaření za druhý kvartál, a to především díky silné zámořské poptávce po výrobcích firmy. Počet dodaných systémů za 2Q činil 118, což představuje 16% meziroční růst. Výnosy pak vzrostly o 14 % na 670 mil. USD, přičemž predikce byly nastaveny na úroveň 640 mil. USD. Zisk na akcii dosáhl výše 5,62 USD, a rovněž tak překonal tržní odhady, které se pohybovaly těsně pod hranicí 5 USD. Titul krátce po otevření amerických burz přidává 6,5 % na 716 USD.

14:54

USD podpořen rostoucí pravděpodobností utažení zámořské měnové politiky

Rostoucí přesvědčení investorů, že zvýšení zámořských úrokových sazeb nemusím být v čase příliš vzdáleno, příznivě působí na americký dolar, který dnes mírně posiluje proti všem významný světovým měnám. Eurodolar tak aktuálně ztrácí 0,25 % na 1,1 EUR/USD. Proti japonskému jenu pak USD posiluje o 0,4 % na 106,53 USD/JPY.

14:22

Abbott Laboratories před otevřením zámořských burz v zeleném

Abbott Laboratories je další společností, která zveřejnila své výsledky hospodaření za druhý kvartál. Firma, zaměřená především na výzkum a vývoj nových léků, dosáhla ve zmíněném období zisku na akcii ve výši 55c, čímž lehce překonala predikovanou sumu 53c. Tržní odhady mírně předčily i reportované tržby, které činily 5,33 mld. USD, přičemž analytický konsensus předpokládal 5,26 mld. USD. K dobrým výsledkům společnosti pomohla především zpevňující poptávka po zdravotnických pomůckách a generických lécích. Titul krátce před otevřením zámořských burz roste o bezmála 3 % na 43 USD.

13:46

Hospodářské výsledky Morgan Stanley překonaly očekávání

Dnes reportované hospodářské výsledky zámořské investiční banky Morgan Stanley za druhé čtvrtletí investory příjemně překvapily. Společnost v tomto období utržila 8,91 mld. USD, díky čemuž překonala predikce nastavené na 8,31 mld. USD. Zisk na akcii pak činil 75c, přičemž tržní odhady předpokládaly 60c připadajících na akcii. Lepším, než očekávaným výsledkům napomohl především aktuálně probíhající program na redukci nákladů. Ty ve druhém čtvrtletí poklesly o 8,4 % na 6,43 mld. USD. Titul v před-obchodní fázi připisuje více než 3 % na 29,1 USD.

12:55

Lonza Group zvýšila celoroční výhled

Švýcarská biotechnologická společnost Lonza Group zaznamenala v prvním pololetí letošního roku zvýšení tržeb o 6 % na 2,02 mld. CHF. Na úrovni EBIT pak firma reportovala 20% nárůst na 312 mil CHF, ačkoliv tržní odhady predikovaly sumu ve výši 292 mil. CHF. Došlo rovněž ke zvýšení celoročního výhledu, přičemž společnost by měla profitovat především z rostoucí poptávky a z úspor, díky nimž došlo ke zvýšení marží. Titul aktuálně připisuje téměř 7 % na 180,6 CHF.

12:15

Britská libra po dobrých makrodatech posiluje

Dnes reportovaná makrodata ukázala, že britská míra nezaměstnanosti za období březen až květen činila 4,9 %. To představuje nejnižší úroveň od třetího kvartálu roku 2005. Nepotvrdily se tak obavy ohledně zpomalování trhu práce ve Velké Británii před konáním referenda o vystoupení země z EU. Na tyto informace pozitivně reaguje britská libra, která dnes posiluje na všech významných měnových párech. Vůči americkému dolaru aktuálně GBp roste o 0,6 % na 1,32 GBp/USD. Proti společné evropské měně pak GBp aktuálně přidává 0,64 % na 1,2 GBp/EUR.

11:53

Volkswagen očekává překonání tržních odhadů zisku

Akcie německého výrobce automobilů Volkswagen dnes výrazně rostou, a to v reakci na prohlášení managementu společnosti, podle něhož bude zisk před zdaněním a úroky, dosažený v prvním pololetí letošního roku, vyšší, než aktuálně platné tržní odhady. Příznivě by jej měly ovlivnit zejména v současnosti probíhající programy nákladových úspor. Ke zveřejnění oficiálních výsledků dojde 28. července. Titul aktuálně připisuje více než 6 % na 123,8 EUR.

11:25

Uniper vstoupí na burzu zřejmě v září

Energetická společnost E.ON, po uplynutí měsíční lhůty, po kterou mohli akcionáři uplatnit námitky proti rozhodnutí o vstupu firmy Uniper na burzu, oznámila, že k IPO dojde pravděpodobně v září letošního roku. Uniper vznikl odštěpením od společnosti E.ON, přičemž do pole jeho působnosti bude spadat především výroba elektřiny v Evropě z konvenčních zdrojů a obchodování s komoditami. Firma E.ON se pak bude starat o distribuci elektřiny, výrobu elektrické energie z obnovitelných zdrojů, jaderné zdroje a o služby pro spotřebitele. V nově vzniklém Uniperu si E.ON ponechá 47% podíl.

10:54

Unilever koupí Dollar Shave Club

Britsko-nizozemská společnost Unilever oznámila dohodu o odkoupení zámořského výrobce holicích potřeb Dollar Shave Club. Akvizice, jejíž finanční podmínky nebyly zveřejněny, představuje plán firmy na rozšíření portfolia výrobků pro muže. Zakladatel a současný CEO společnosti Dollar Shave Club, Michael Dublin, bude, podle dostupných informací, zastávat post i po dokončení transakce, které se očekává ve třetím čtvrtletí letošního roku. K dohodě došlo i přes to, že konkurenční firma Gillette v prosinci na Dollar Shave Club podala žalobu kvůli údajnému porušení patentů.