Zpravodajství

16:05

Hertz bude půjčovat vozy řidičům Uberu

Zámořská půjčovna automobilů uzavřela dohodu se společnostmi Uber a Lyft, dvěma největšími poskytovateli služeb sdílené přepravy, na půjčování vozů jejich řidičům za speciální sazby. Uber tak bude participovat na rozvoji této nové formy osobní dopravy, která byla doposud pro jeho podnikání pouze hrozbou. Stále více turistů i obchodních cestujících dává v poslední době sdíleným formám přepravy přednost před řízením vypůjčeného vozu. Akcie Hertz se obchodují bez výraznějšího pohybu za 10,8 USD.

15:44

Zámořské trhy otevírají mírně výše

Obchodování v nepříliš výrazném směru se z evropských burzovních parketů přenáší i do zámoří. Široký index S&P 500 připisuje v úvodních minutách dnešní seance 0,2 % na 2 075 bodů, přičemž technologický NASDAQ sílí relativně shodně na 4 371 bodů. Nejlépe si vede sektor průmyslu a spotřebního zboží, naopak výraznějším růstům brání společnosti z odvětví financí a materiálů.

15:14

Evropské utility rostou

Kurzy evropských utilit jsou dnes na růstové vlně, poklesu ropy navzdory. Výše je táhne cena silové elektřiny, která zpevňuje o 1,1 % na 26,3 EUR/MWh. Tuzemský ČEZ, jako nejvíce rostoucí titul pražské burzy, přidává 2,5 % na 413 CZK. Německý E.ON sílí o 2 % na 8,95 EUR, zatímco RWE rozšiřuje své zisky 5,9% růstem na 14,07 EUR. Severomořský Brent dnes poklesl pod důležitou psychologickou hranici 50 USD/barel, aktuálně ztrácí 2 % na 49,7 USD/barel.

14:53

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada tuzemské monetární autority na dnešním zasedání rozhodla ponechat nastavení úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba rovněž na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Česká koruna se v posledních dvou týdnech odpoutala od hladiny 27,02 EUR/CZK a aktuálně se v páru se společnou evropskou měnou obchoduje za 0,1% růstu na úrovni 27,13 EUR/CZK.

14:39

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti nepřekvapily

Dle před několika minutami zveřejněného reportu z amerického trhu práce byl vykázán v uplynulém týdnu mírný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, konkrétně report hovoří o hodnotě 268 tisíc žadatelů, což v podstatě koresponduje s predikcemi. Pokračující žádosti se ustálily na hodnotě 2 120 tisíc, přičemž odhady byly nastaveny nepatrně výše na 2 151 tisíc.

14:14

RWE přidává bezmála 4 %

Akcie největšího německého výrobce elektřiny sílí po tom, co poskytl detailnější informace ohledně odštěpení obnovitelných zdrojů, rozvodné sítě a prodeje koncovým zákazníkům do nově vzniklé společnosti Innogy. Tímto krokem se chce společnost lépe vypořádat s odklonem Německa od konvenčních elektráren. Představitelé RWE vyjádřili svůj zájem odprodat 10% podíl v Innogy prostřednictvím IPO ještě letos, přičemž v budoucnu si bude chtít německá energetika zachovat majoritní podíl. Do nově vzniklé společnosti bude přesunut veškerý přednostní dluh, zatímco konvertibilní dluhopisy zůstanou v rozvaze RWE. Titul v reakci připisuje 3,9 % na 13,8 EUR a je tak nejlépe se vyvíjející akcií z indexu DAX.

13:27

Morgan Stanley snižuje doporučení pro RBS

Zámořská investiční banka snížila investiční doporučení pro Royal Bank of Scotland z „neutrální“ na „prodat“. Titul je od zveřejnění výsledku britského referenda silně pod tlakem, přičemž od minulého pátku odepsal více než 30 %. Analytici Morgan Stanley rovněž snížili výhled zisku britských bank pro rok 2018 o 12-27 %. Titul reaguje 5% poklesem na 171,3 GBp.

13:10

Eurodolar připisuje zisky

Před odpoledním reportem zámořských žádostí o podporu v nezaměstnanosti nejobchodovanější měnový pár sílí. Aktuálně eurodolar přidává 0,4 % a obchoduje se na úrovni 1,114 EUR/USD. Společná evropská měna tak částečně koriguje ztráty vyvolané pátečním zveřejněním výsledku britského referenda.

10:45

Deutsche Bank selhala ve stress testech Fedu

Zámořská pobočka Deutsche Bank neprošla každoročně prováděnými stress testy ze strany Fedu, na jejichž základě jsou schvalovány programy zpětných odkupů akcií a výplaty dividend. Ačkoliv má banka adekvátní kapitálovou vybavenost a vykázala v tomto ohledu zlepšení, shledává Fed problém ve špatném plánování kapitálu a příliš optimistických výhledech ohledně vývoje bankovního sektoru. Titul aktuálně odepisuje 3,7 % na 12,2 EUR a je tak nejhůře se vyvíjející komponentou německého indexu DAX.

10:20

Evropa otevírá smíšeně

Evropské trhy se po první hodině obchodování pohybují bez jasného směru. Německý DAX připisuje 0,3 % na 9 642 bodů, zatímco široký EURO STOXX 600 ztrácí 0,2 % na 325,9 bodů. Podle dopoledního reportu z německého trhu práce došlo v červnu ke snížení počtu nezaměstnaných o 6 tisíc, což mírně pokořilo konsensuální predikce odhadující pokles o 5 tisíc.

Komentář

Ranní komentář k 30. 6. 2016

Včerejší obchodní seance se nesla ve znamení pokračujícího uklidnění investorů, kteří začínají spekulovat na další uvolnění již tak výrazně expanzivních politik centrálních bank. Německý DAX připsal 1,8 % na 9 612 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 posílil o 2,7 % na 2 832 bodů

Celý komentář
Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.