Zpravodajství

16:05

Hertz bude půjčovat vozy řidičům Uberu

Zámořská půjčovna automobilů uzavřela dohodu se společnostmi Uber a Lyft, dvěma největšími poskytovateli služeb sdílené přepravy, na půjčování vozů jejich řidičům za speciální sazby. Uber tak bude participovat na rozvoji této nové formy osobní dopravy, která byla doposud pro jeho podnikání pouze hrozbou. Stále více turistů i obchodních cestujících dává v poslední době sdíleným formám přepravy přednost před řízením vypůjčeného vozu. Akcie Hertz se obchodují bez výraznějšího pohybu za 10,8 USD.

15:44

Zámořské trhy otevírají mírně výše

Obchodování v nepříliš výrazném směru se z evropských burzovních parketů přenáší i do zámoří. Široký index S&P 500 připisuje v úvodních minutách dnešní seance 0,2 % na 2 075 bodů, přičemž technologický NASDAQ sílí relativně shodně na 4 371 bodů. Nejlépe si vede sektor průmyslu a spotřebního zboží, naopak výraznějším růstům brání společnosti z odvětví financí a materiálů.

15:14

Evropské utility rostou

Kurzy evropských utilit jsou dnes na růstové vlně, poklesu ropy navzdory. Výše je táhne cena silové elektřiny, která zpevňuje o 1,1 % na 26,3 EUR/MWh. Tuzemský ČEZ, jako nejvíce rostoucí titul pražské burzy, přidává 2,5 % na 413 CZK. Německý E.ON sílí o 2 % na 8,95 EUR, zatímco RWE rozšiřuje své zisky 5,9% růstem na 14,07 EUR. Severomořský Brent dnes poklesl pod důležitou psychologickou hranici 50 USD/barel, aktuálně ztrácí 2 % na 49,7 USD/barel.

14:53

ČNB ponechala úrokové sazby beze změny

Bankovní rada tuzemské monetární autority na dnešním zasedání rozhodla ponechat nastavení úrokových sazeb beze změny. Dvoutýdenní repo sazba tak zůstává na 0,05 %, diskontní sazba rovněž na 0,05 % a lombardní sazba na 0,25 %. Česká koruna se v posledních dvou týdnech odpoutala od hladiny 27,02 EUR/CZK a aktuálně se v páru se společnou evropskou měnou obchoduje za 0,1% růstu na úrovni 27,13 EUR/CZK.

14:39

Žádosti o podporu v nezaměstnanosti nepřekvapily

Dle před několika minutami zveřejněného reportu z amerického trhu práce byl vykázán v uplynulém týdnu mírný nárůst nových žádostí o podporu v nezaměstnanosti, konkrétně report hovoří o hodnotě 268 tisíc žadatelů, což v podstatě koresponduje s predikcemi. Pokračující žádosti se ustálily na hodnotě 2 120 tisíc, přičemž odhady byly nastaveny nepatrně výše na 2 151 tisíc.

14:14

RWE přidává bezmála 4 %

Akcie největšího německého výrobce elektřiny sílí po tom, co poskytl detailnější informace ohledně odštěpení obnovitelných zdrojů, rozvodné sítě a prodeje koncovým zákazníkům do nově vzniklé společnosti Innogy. Tímto krokem se chce společnost lépe vypořádat s odklonem Německa od konvenčních elektráren. Představitelé RWE vyjádřili svůj zájem odprodat 10% podíl v Innogy prostřednictvím IPO ještě letos, přičemž v budoucnu si bude chtít německá energetika zachovat majoritní podíl. Do nově vzniklé společnosti bude přesunut veškerý přednostní dluh, zatímco konvertibilní dluhopisy zůstanou v rozvaze RWE. Titul v reakci připisuje 3,9 % na 13,8 EUR a je tak nejlépe se vyvíjející akcií z indexu DAX.

13:27