Zpravodajství

16:40

Evropská komise povolila převzetí Starwood hotels and Resorts společností Marriott International

Zámořský hotelový řetězec Marriott International dostal od Evropské komise povolení k převzetí konkurenční společnosti Starwood hotels and Resorts. Transakce bude mít hodnotu 12,1 mld. USD a spojením společností dojde k vytvoření největšího provozovatele hotelů na světě. Podle vyjádření antimonopolního úřadu Evropské komise však tento obchod nepoškodí konkurenci v rámci hotelového sektoru na starém kontinentu.

15:53

Zámořské burzy otevírají v červeném

Americké akciové trhy vstupují do nového obchodního dne v červených číslech. Index S&P 500 aktuálně ztrácí 1,4 % na 2 009 bodů, DJIA odepisuje 1,3 % na 17 170 bodů a technologický Nsadaq 100 pak rovněž klesá o 1,3 % na 4 230 bodů. V rámci sektorů vykazují nejnižší výkonnost, podobně jako na starém kontinentu, finanční tituly. Odchod Velké Británie z EU totiž bude mít nepochybně dopad i na rozhodnutí amerického Fed o připravovaném utažení měnové politiky a pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb v letošním roce je tak aktuálně nižší než pravděpodobnost jejich poklesu, což akciím bank neprospívá. Monetární expanze zatím sice není příliš představitelná, britské referendum nicméně náladu na trhu výrazně změnilo, což se dotklo i USA.

15:12

Italská vláda připravuje opatření na podporu bankovního sektoru

Podle nepotvrzených informací zvažuje italská vláda vyčlenění 40 mld. EUR na podporu italských bank, které v rámci Evropy patří mezi ty nejvíce postižené britským rozhodnutím vystoupit z Evropské unie. Žádné konečné rozhodnutí nicméně zatím nebylo přijato a zmíněná částka je stále předmětem diskuzí. Na Apeninském poloostrově panuje již delší dobu snaha o stabilizaci tamního finančního systému, který je těžce zasažený špatnými úvěry, dosahujícími výše 360 mld. EUR, pomalým ekonomickým růstem a rekordně nízkými úrokovými sazbami, k čemuž se nyní přidal i brexit. Mezi nejvýrazněji klesající tituly patří UniCredit, která aktuálně odepisuje téměř 7 % na 1,9 EUR a Intesa Sanpaolo, jež ztrácí více než 10 % na 1,56 EUR.

13:55

Společnost easyJet vydala varování ohledně zisku za třetí čtvrtletí

Britský letecký přepravce easyJet vydal varování ohledně předpokládaného zisku ve 3Q. Jeho výši by měla negativně ovlivnit nejistota plynoucí z odchodu Velké Británie z Evropské unie, která na trzích přetrvá pravděpodobně po celé léto, a poškodí tak výnosy společnosti. Mimo brexitu má špatný vliv na easyJet i nehoda jednoho z letadel letecké společnosti EgyptAir, která způsobila pokles poptávky, a zrušení více než 1 000 letů ve třetím čtvrtletí, na němž se podílelo špatné počasí spolu se stávkou francouzských kontrolorů letového provozu. Představitelé easyJet rovněž oznámili, že pohyby cen paliva a měnových kurzů zvýší náklady firmy o 25 mil. GBp. Titul aktuálně odepisuje téměř 22 % na 1 029 GBp.

13:03

Akcie evropských bank pod tlakem

Akcie evropských bank pokračují v propadu, který způsobil výsledek britského referenda o odchodu země z osmadvacítky, a jsou tak na cestě k nejvyšší dvoudenní ztrátě v historii. Nejvýraznější poklesy aktuálně vykazují akcie britských bank, v čele s Royal Bank of Scotland, která ztrácí 16,4 % na 171,7 GBp a Barclays, jež klesá o více než 15 % na 130,7 GBp. Značné ztráty realizují i akcie bank na Apeninském poloostrově. Italská vláda již v reakci na tuto situaci prohlásila, že zvažuje přijetí opatření, která by dalším poklesům zabránila.

12:24

Společnost Volvo navýšila rezervy na hrozící pokutu

Společnost Volvo AB oznámila zvýšení rezervy na pokutu, která ji hrozí v souvislosti s podezřením z porušení antimonopolních zákonů, které prošetřuje Evropská komise. Švédský výrobce nákladních automobilů si již dříve odložil na možné náklady spojené s vyšetřováním 400 mil EUR, nyní tuto rezervu navýšil na 650 mil. EUR. Společnost je společně s dalšími firmami, mezi něž patří například německý Daimler či francouzský Renault, podezřelá z vytvoření cenového kartelu. Případná pokuta by mohla překonat rek