Zpravodajství

19:29

Měnový pár USD/JPY posiluje

Americký dolar už v pátek podpořila slova předsedkyně Rady guvernérů Fed Janet Yellenové, která se vyslovila pro brzké zvýšení úrokových sazeb. Do zástupu zastánců zvýšení úrokových sazeb se dnes přidal další z bankéřů Fed, James Bullard, kterému se podle jeho slov zdají trhy připravené pro letní utažení monetární politiky. Japonský jen naproti tomu negativně ovlivnilo především vyjádření tamního premiéra, který zamýšlí odložit plánované zvýšení daně z obratu až na rok 2019 a podpořit tak ekonomický růst. Měnový pár USD/JPY aktuálně posiluje o 0,77 % na 111,17 USD/JPY.

19:28

Boeing blízko zakázce od britského ministerstva obrany

Výrobce letadel Boeing je podle listu The Telegraph velmi blízko obdržení zakázky od britského ministerstva obrany na dodání padesáti nových vrtulníku Apache v celkové hodnotě 2 mld. GBp. Soupeřem zámořské společnosti v tendru o dodání bojových helikoptér byl italský výrobce letadel Leonardo Finmeccanica, který se snažil přesvědčit výrobou ve své továrně v anglickém městě Yeovil. Britské ministerstvo obrany nicméně údajně upřednostní firmu Boeing z důvodu výhodnější ceny.

19:28

Nižší cena ropy táhne CAD dolů

Kanadský dolar oslabuje na většině významných měnových párů díky dnešnímu poklesu cen ropy (americká lehká ropa WTI aktuálně klesá o 0,2 % 49,2 USD/barel, ropa typu Brent ztrácí 0,5 % na 49 USD/barel). Proti společné evropské měně oslabuje CAD o 0,4 % na 0,69 CAD/EUR. Měnový pár CAD/USD se obchoduje při 0,15% poklesu za 0,77 CAD/USD.

19:27

DAX na měsíčních maximech

Německý index DAX se dnes vyšplhal na měsíční maxima. Pomáhá mu především relativně slabý eurodolar, který od květnových maxim poklesl o více než 4 %. To představuje příznivý vývoj pro evropské exportéry, zejména pak pro automobilky a strojírenské podniky. Na současné úrovni by se eurodolar mohl udržet až do konce roku, nicméně klíčové pro jeho další vývoj budou následující kroky ECB a Fed.

19:27

Bpost ukončila jednání o převzetí PostNL

Belgická poštovní společnost ukončila jednání o převzetí nizozemské PostNL. Tiskový mluvčí Bpost ve svém vyjádření odůvodnil toto rozhodnutí tím, že management společnosti dospěl k závěru o nemožnosti dosažení dohody v několika bodech a rozhodl se tak jednání zbytečně neprotahovat. Akcie Bpost reagují na tyto informace poklesem o 1,5 % na 23,9 EUR.

19:27

Akcie Banco Popular mírně korigují ztráty

Akcie Banco Popular dnes mírně korigují ztráty, které zaznamenaly v závěru minulého týdne, kdy dva dny po sobě silně klesaly kvůli zveřejnění plánu španělské banky na emisi nových akcií v hodnotě 2,5 mld. EUR. CEO společnosti Francisco Sancha se totiž podle dostupných informací sešel s více než 200 institucionálními investory, kteří vyjádřili zájem o nové akcie dohromady v hodnotě 4 mld. EUR. Titul aktu