Zpravodajství

Komentář

I přes dobrá makroekonomická data hledají trhy další směr

Evropské akciové trhy si dnes udržují rostoucí trend ze včerejšího dne, kdy i indexy v USA pokračovaly v předvčerejších růstech. Růst je však již omezený, přičemž německý index DAX dnes připisuje jen 0,4 % na 10.255 bodů. Americké akciové trhy jsou na tom hůře a otevírají v červených číslech, kon...

Celý komentář
14:13

Rozjednané prodeje domů v USA rostou nejrychleji za deset let

Právě zveřejněná makrodata hovoří o 5,1% růstu ukazatele rozjednaných prodejů domů v USA, což výrazně překonává predikce nastavené na 0,7% nárůst. Jedná se tak o nejvyšší hodnotu od roku 2006. Nejvíce rozjednaných kontraktů proběhlo na jihu a západě Spojených států, naopak severovýchod a středozápad země za ostatními regiony zaostal.

13:51

Zámořské trh otevírají v zeleném

Akciové trhy ve Spojených státech zahajují dnešní obchodní den umírněnými růsty. Široce diverzifikovaný index S&P 500 aktuálně připisuje 0,1 % na 2 092 bodů, přičemž technologický NASDAQ přidává relativně shodně na úroveň 4 480 bodů. Akciové trhy jsou podpořeny solidním reportem objednávek zboží dlouhodobé spotřeby, které zažily v dubnu růst o 3,4 %. Nejlépe se daří společnostem ze sektoru spotřebitelského zboží, naopak větší růsty indexů brzdí klesající finanční sektor.

13:16

Zpevňující ropa podporuje akcie v růstu

Po včerejším reportu nižšího než očekávaného stavu ropných zásob v oklahomském Cushingu dnes pokračují ceny černého zlata v růstu. Zatímco severomořský Brent připisuje 1 % na 50,2 USD/barel, americká lehká ropa WTI se za 0,9% růstu obchoduje na úrovni 50 USD/barel. Evropské akcie zažívají již třetí rostoucí seanci v řadě, konkrétně německý DAX přidává 0,6 % na 10 261 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 roste o 0,2 % na 3 068 bodů. Nejlépe se daří firmám ze sektoru materiálů, informačních technologií a spotřebitelského zboží.

12:38

Objednávky dlouhodobé spotřeby v USA výrazně vzrostly

Dle aktuálně reportovaných makrodat vzrostly objednávky dlouhodobé spotřeby v dubnu o 3,4 %, což podstatně překonalo predikce nastavené na růst o 0,5 %. K dobrému výsledku dopomohla solidní poptávka po nových automobilech a komerčních tryskových letadlech.

11:40

ArcelorMittal přidává 8 %

Akcie největšího světového producenta oceli sílí na základě spekulací, že Evropská komise rozšíří své vyšetřování ohledně importu oceli do EU za dumpingové ceny. Kromě vyšetřování čínských producentů, kteří jsou podezřelí z přijímání vládních dotací narušujících pravidla hospodářské soutěže, by se případné šetření mělo týkat i dovozů z Turecka, Ruska, Brazílie, Íránu a Ukrajiny. Tématem přebytku nabídky čínské oceli se bude zabývat i aktuálně probíhající summit zemí G-7 v Japonsku. Titul reaguje růstem o 8,4 % na 4,4 EUR.

10:05

Dolar částečně odevzdává předchozí zisky

Hlavním tématem na měnových trzích je dnes přerušení růstového apetitu amerického dolaru, který ztrácí vůči všem významným měnám. Eurodolar aktuálně přidává 0,2 % na úroveň 1,118 EUR/USD. Investoři vyhlíží report zámořských makrodat objednávek dlouhodobé spotřeby naplánovaný na 14:30, který by mohl dnes nastavený trend zvrátit.

9:37

Daily Mail trápí úbytek inzerentů

Vydavatel britských novin Daily Mail, společnost Daily Mail and General Trust, vykázal v rámci výsledků za první pololetí fiskálního roku pokles provozního zisku na 138 mil. GBP způsobený slábnoucí poptávkou po tištěné reklamě, která se meziročně snížila o 13%. Příklon čtenářů k internetovým zdrojům informací vedl v posledních letech k omezení nákladu a propouštění zaměstnanců. CEO společnosti Morgan predikuje celoroční provozní marži na úrovni 10 %, což znamená podstatné snížení oproti dříve indikované hodnotě 13 %. Pozitivem je 20% nárůst tržeb divize online zpravodajství na 44 mil. GBP, jejíž webové stránky patří v dané kategorii k nejčtenějším ve Velké Británii. Management se již dříve nechal slyšet, že společně se soukromými investory zvažuje podání nabídky na mediální sekci amerického Yahoo!. Titul reaguje na výsledky 8,5% poklesem na 681 GBp.

8:36

Banco Popular vydá nové akcie

Představitelé španělské banky zveřejnili informaci o plánované emisi nových akcií za cenu 1,25 EUR v celkovém objemu 2,5 mld. EUR s cílem pokrytí ztrát z nemovitých aktiv vzniklých v rámci španělského realitního boomu na konci minulé dekády. Titul reaguje silným 22,6% propadem na 1,82 EUR. Pod tlakem je dnes celý evropský bankovní sektor, který souhrnně ztrácí 1,2 % a je tak nejhůře se vyvíjejícím odvětvím v rámci indexu EURO STOXX 600. 

8:01

Pegas po výsledcích mírně ztrácí

Tuzemský výrobce netkaných textilií dnes představil výsledky za 1Q. Tržby meziročně poklesly o 9 % a svou hodnotou 55,1 mil. EUR mírně překo