Zpravodajství

Komentář

Kolísavé indexy

Akciové trhy v Evropě po včerejším státním svátku v Německu, Rakousku, Nizozemí či Švýcarsku zahájily své dnešní obchodování v zelených číslech. Toto pozitivní ranní otevření bylo však vystřídáno výběrem zisků, díky čemuž se evropské indexy dostaly až do mírného záporu. Německý index DAX se dnes ...

Celý komentář
14:53

Home Depot i přes solidní výsledky ztrácí

Zámořský řetězec hobbymarketů představil svá čísla za 1Q fiskálního roku. Na úrovni tržeb výsledkem 22,8 mld. USD překonal predikce nastavené na 22,4 mld. USD. Investoři byli příjemně překvapeni i v případě zisku na akcii, konkrétně bylo dosaženo 1,44 USD oproti odhadům nastaveným na 1,35 USD. Zvýšené obavy ohledně tempa dalšího růstu však přinesl komentář představitelů. Tržby za duben meziročně vzrostly o 4,3 %, čímž zaostaly za tempem růstu v březnu o 6,7 % či v únoru o 10,2 %. Titul reaguje 1,5% poklesem na 133,3 USD.

14:07

Americké akciové trhy otevírají v červeném

Nejsledovanější zámořský index S&P 500 odepisuje 0,3 % na 2 057 bodů, zatímco technologický Nasdaq ztrácí 0,2 % na 4 364 bodů. Americké burzy reagují na zveřejněný vývoj indexu spotřebitelských cen, který v dubnu zažil nejsilnější růst za poslední 3 roky. Pravděpodobnost zvýšení úrokových sazeb ze strany Fedu tak vzrostla, což je pro akcie negativní.

13:36

Automobilový sektor pod tlakem

V návaznosti na snížené doporučení investiční banky HSBC a komentáře francouzských politiků ohledně možného odprodeje části téměř 20% státního podílu v Renaultu jsou dnes tituly z automobilového odvětví pod tlakem. Stratégové HSBC se obávají oslabení poptávky po nových vozech i autodílech z důvodu nárůstu ceny ropy. Negativní je rovněž současný velký počet prodaných vozů na úvěr, což může mít za následek přebytek nabídky ojetých automobilů a s tím související pokles cen. Souhrnně reaguje automobilový sektor zastoupený v indexu EURO STOXX 600 poklesem o 2,4 %.

13:22

Zámořská průmyslová produkce v dubnu vzrostla o 0,7 %

Průmyslová produkce ve Spojených státech za duben meziměsíčně vzrostla o 0,7 %, čímž došlo k překonání predikcí nastavených na 0,3% nárůst. Oproti březnu, kdy došlo k poklesu této statistiky o 0,9 %, se tak jedná o výrazné zlepšení.

12:44

Spotřebitelské ceny v USA meziročně vzrostly o 1,1 %

Podle před několika minutami zveřejněných makrodat zámořský index spotřebitelských cen za duben meziročně vzrostl o 1,1 %, což přesně koresponduje s predikovanými hodnotami. Na meziměsíční bázi byl zaznamenán 0,4% nárůst, čímž došlo k překonání odhadů nastavených na +0,3 %. Současně byly zveřejněny statistiky započaté výstavby, kde hodnota 1 172 tisíc jednotek překonala očekávání ve výši 1 125 tisíc jednotek. V rámci dnes zveřejněných čísel může do kurzů promluvit ještě statistika průmyslové produkce v 15:15 SEČ.

11:53

DAX odevzdává dopolední zisky

Německý DAX kompletně vymazal své dopolední zisky a aktuálně se za 0,2% poklesu dostává opět pod klíčovou psychologickou a technickou úroveň 10 000 bodů, konkrétně se obchoduje na 9 934 bodech. Níže stahuje akciové trhy vývoj cen ropy, ta se v případě severomořského typu Brent obchoduje za 0,7% poklesu na úrovni 48,6 USD/barel.

11:26

Lookers přidává 7 %

Největší britský automobilový dealer zaznamenal v prvním kvartále meziroční nárůst hrubého zisku z prodeje nových aut o 5 %.  Společnost vykázala nárůst i v rámci poprodejních služeb, konkrétně o 7 % na meziroční bázi. Největší přínosem byla pro Lookers jeho motorová divize, posílená akvizicí společnosti Benfield v minulém roce a divize prodeje autodílů. Titul aktuálně roste o 7 % na 141 GBp.

9:58

FCA klesá po sníženém doporučení

Francouzská banka BNP Paribas snížila investiční doporučení pro akcie koncernu Fiat-Chrysler z "držet" na "prodat", zejména kvůli obavám z možného poklesu prodejů ve Spojených státech. Titul v reakci ztrácí 3 % na 6,54 EUR.

9:34

Vodafone představil solidní čísla

Druhý největší světový telefonní operátor vykázal v rámci 4Q fiskálního roku meziroční nárůst tržeb z poskytnutých služeb o 2,5 %, čímž překonal predikovaný nárůst o 1,5 %. Uskutečněné investice do síťových technologií pomohly k zvýšení poptávky po datových službách. CEO společnosti, dle svého vyjádření v rámci konferenčního hovoru, očekává přetrvání silné konkurence na telekomunikačním trhu ve Velké Británii i nadále. Titul aktuálně posiluje o 2,4 % na 229 GBp.

8:46

Taylor Wimpey vyplatí speciální dividendu

Britská společnost zaměřená na výstavbu domů oznámila svůj plán vyplatit akcionářům v příštím roce speciální dividendu v celkové výši 300 mil. GBP. Představitelé zdůraznili záměr na výplatu solidních dividend i v dalších letech, konkrétně by se dle jejich slov mělo jednat minimálně o 150 mil. GBP ročně. Společnost dokončila v minulém roce ve Velké Británii rekordních 13 200 domů, přičemž pro letošní rok je kniha objednávek naplněna již z více než 70 %. Titul reaguje na pozitivní informace růstem o 6 % na 196 GBP.

8:26

Akcie Erste Bank dnes bez nároku na dividendu

Akcie vlastníka České spořitelny, rakouské Erste Bank, se dnes na pražské burze obchodují bez nároku na dividendu ve výši 0,5 EUR, což představuje hrubý dividendový výnos ve výš