Zpravodajství

14:21

Volkswagen navýšil rezervy na škody kauzy Dieselgate

Německá automobilka více než zdvojnásobila rezervy na řešení dopadů aféry obcházení emisních norem, přičemž nyní jejich výše činí 16,2 mld. EUR. Zároveň zástupci automobilky v dnešním prohlášení oznámili výraznou redukci dividendy na pouhých 0,17 EUR na preferenční akcii, jedná se tak o snížení výplaty o 97 % oproti předcházejícímu roku. Rovněž je očekáván pokles tržeb pro letošní rok až o 5 %, zejména z důvodu silně konkurenčního prostředí. Již včera se management automobilky dohodl s americkým regulátorem na opravě nebo zpětném odkupu přibližně 500 000 postižených vozidel ve Spojených státech. Titul na nové informace bezprostředně reagoval více než 5% poklesem, následně své ztráty korigoval a nyní ztrácí 1 % na 126 EUR. 

13:23

Akcie Caterpillaru pod tlakem

Zámořský výrobce těžebních a zemních strojů v rámci výsledkové sezóny představil zisk na akcii za 1Q ve výši 67c v souladu s odhady. Rovněž reportované tržby 9,46 mld. USD korespondují s predikovanými hodnotami. Oproti minulému výhledu management snížil očekávaný celoroční zisk ze 4 USD na 3,7 USD na akcii. Jako důvod představitelé uvádí pokles tržeb a zvýšení restrukturalizačních nákladů. Ačkoli ceny komodit nabraly od ledna růstovou trajektorii, přebytek nabídky přetrvává. Není jisté, zda jsou současné ceny v rámci letošního roku udržitelné a zda jsou schopny podpořit poptávku po strojích a vybavení. CEO společnosti Oberhelman hodlá do roku 2018 uzavřít některé závody a propustit 10 000 zaměstnanců, to vše kvůli snižování kapitálových výdajů těžebních a energetických společností. Titul v před-obchodní fázi ztrácí 2 % na 77,1 USD.

12:30

Velmi dobré výsledky McDonald´s

Zámořský řetězec rychlého občerstvení svými výsledky za 1Q překonal konsensuální odhady trhu.  Na úrovni zisku na akcii dosáhl 1,23 USD oproti odhadům 1,16 USD. Rovněž tržby ve výši 5,9 mld. USD překonaly predikce nastavené na 5,81 mld. USD. K velmi dobrým výsledkům pomohlo zvýhodněné menu "McPick" a zavedení podávání snídaní po celý den v zámořských provozovnách. Angažování nového CEO Easterbrooka před více než rokem tak zřejmě přináší ovoce. Za jeho vedení došlo k vylepšení prodeje skrze drive-in, postupů při přípravě jídla a rovněž zúžení nabízeného sortimentu. Titul v před-obchodní fázi přidává 2 % na 128,4 USD.

11:42

Výsledky Honeywellu mírně nad odhady

Zámořský konglomerát představil výsledky za 1Q letošního roku. Reportovaný zisk na akcii ve výši 1,53 USD překonal odhady nastavené na 1,5 USD. Investory rovněž potěšila výše tržeb, která svými 9,52 mld. USD předčila predikovanou úroveň 9,37 mld. USD. Růst prodejů byl mimo jiné tažen vyšším podílem turbodmychadel v motorech osobních automobilů. Management zvýšil odhad celoročního zisku na rozmezí 6,45-6,7 USD, rovněž byl zvýšen výhled tržeb na 40,9 mld. USD. Titul v před-obchodní fázi přidává 0,3 % na 115,3 USD.

8:33

Daimler prověřován ze strany amerických regulátorů

Německá automobilka byla vyzvána americkým ministerstvem spravedlnosti k předložení podkladů týkajících se certifikace emisí jejích motorů. Dle ohlasů tržních účastníků by se však nemělo jednat o natolik závažnou kauzu, jíž byla aféra Dieselgate konkurenční automobilky Volkswagen. Výrobce vozů Mercedes-Benz byl pod tlakem již před dvěma měsíci, kdy zákazník z Illinois zažaloval automobilku z důvodu údajného porušování emisních standardů. Obvinění se týkalo motorů s technologií BlueTec, ve kterých mělo docházet k řízenému vypínání systému redukce emisí oxidu dusíku. Zpráva přišla před dnes ráno zveřejněnými výsledky, v jejichž rámci vykázala společnost na úrovni zisku na akcii 1,46 EUR oproti očekávání 1,44 EUR. Tržby ve výši 35 mld. EUR zaostaly za predikcemi nastavenými na 36,2 mld. EUR. Titul reaguje na nové informace poklesem o 5,5 % na 63 EUR.

Komentář

Ranní komentář k 22.4.2016

Zasedání Evropské centrální banky kurzy evropských akcií silněji neovlivnilo. Guvernér Draghi v souladu s očekáváním trhu nepředstavil další monetární stimuly. Dle jeho slov úrokové sazby zůstanou na nízkých úrovních ještě dlouhou dobu a program QE bude ukončen nejdřív v březnu pří...

Celý komentář
7:48

Umírněné poklesy se z USA přenáší i do Evropy

Na poklesy zámořských akciových trhů navazují i burzy starého kontinentu. Německý DAX aktuálně ztrácí 0,3 % na 10 400 bodů, zatímco širší EURO STOXX 50 odepisuje 0,4 % na 3 140 bodů. Dochází tak k výběru zisků po silných růstech posledních dvou týdnů. Reportovaná makrodata německého indexu nákupních manažerů pozitivně překvapila v průmyslu, naopak ve službách zaostala za predikovanými hodnotami. Celkově je však report mírně horší, index PMI dosáhl 53,8 bodu oproti očekávaným 54,2 bodům.

Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.