Zpravodajství

Komentář

Stojaté vody rozhýbe až Fed

Dnešní dopolední obchodování v Evropě se neslo ve znamení mírného růstu, který se i přes poměrně volatilní průběh drží až doposud. Německý index DAX aktuálně roste o 0,3 % na 10.625 bodů. Za mírným růstem stojí převážně technické vlivy a efekt znovu lehce oslabujícího eura.

Celý komentář
15:21

Listopadová produkce OPEC nejvyšší za 3 roky

Sdružení států těžících ropu v rámci kartelu OPEC pokračuje v ochraně svého tržního podílu a tlaku na konkurenční těžaře. Jejich produkce v listopadu vyrostla na 31,7 milionů barelů denně, což je nejvyšší hodnota za poslední tři roky. Ropa typu WTI se aktuálně obchoduje pod 37 USD za barel, tedy poblíž šestiletých minim.

14:27

Glencore prudce roste

Akcie anglo-švýcarského komoditního obchodníka a těžaře dnes výrazně posilují o 9,3 % na 92,4 GBp. Společnost oznámila urychlení programu snižování závazků s cílem snížit dluh z dnešních 30 mld. USD na 18 mld. USD do konce příštího roku. V souvislosti s klesajícími cenami komodit prakticky všichni těžaři prochází restrukturalizací a potýkají se s poklesem zisků. Akcie Glencore propadla za letošní rok o 68 % a je tak druhou nejhůře se vyvíjející akcií z indexu FTSE 100.

13:56

Mírně negativní zprávy z amerického trhu práce

Dnes odpoledne byla reportována makrodata z amerického trhu práce. Počet nově přijatých žádostí o podporu v nezaměstnanosti vstoupl mírně nad predikované úrovně (282 tisíc oproti 270 tisíc), stejně tak počet pokračujících žádostí o podporu v nezaměstnanosti byl reportován lehce nad odhady (2 243 tisíc versus 2 155 tisíc). Na rozhodnutí Fedu v příštím týdnu by nové informace již neměly mít silnější vliv, eurodolar na zveřejněná data nijak výrazně nereaguje.

13:10

Kofola v Praze znovu ztrácí

Akcie Kofoly dnes klesají o 1,6 % na 482 CZK. Titul se tak obchoduje 5,5 % pod upisovací cenou 510 CZK. Vedení firmy přitom včera oznámilo, že dceřiná společnost Radenska bude od ledna příštího roku vyrábět produkty PepsiCo (Pepsi, 7UP a Mirinda) pro chorvatský trh.

13:08

Athénská burza se odráží od tříletého minima

Hlavní řecký akciový index Athex Composite se včera propadl na více než tříleté minimum. Jeho oslabení způsobilo prohlášení řeckého regulátora o prodloužení zákazu spekulací na pokles akcií bankovních společností. V reakci na to bankovní tituly silně ztrácely, akcie National Bank of Greece odepsaly 26 %, akcie Piraeus Bank oslabily o 30 %. Aktuálně řecký index roste o 2,2 % na 572 bodů.

10:23

Akcie Volkswagen pokračují v růstu

Akcie německé automobilky dnes navazují na růst z posledních dní, přičemž aktuálně přidávají 2,5 % na 135,2 EUR. Investory uklidnily včerejší informace