Zpravodajství

Komentář

Scénář ze začátku týdne se opakuje

Poklesy dnes pokračují napříč evropskými i americkými trhy. Evropskými indexy dál mává nepřehledná situace v automobilovém sektoru a na akciových titulech je patrná značná volatilita. Americké trhy dnes čekají na proslov šéfky Fed Yellenové, která by mohla na přednášce v Amherstu (Massa...

Celý komentář
14:13

Ve Volkswagenu padají hlavy

Po včerejším odstoupení šéfa koncernu Martina Winterkorna, se dala očekávat další personální čistka. Dle agentury Reuters jsou další na řadě šéfové oddělení výzkumu a vývoje v automobilkách Audi a Porsche, které spadají pod hlavičku VW. Jejich propuštění má být provedeno na pátečním zasedání dozorčí rady společnosti, kde by měl být rovněž jmenován nový CEO společnosti. Nejžhavějším kandidátem na toto horké křeslo je právě šéf Porsche, Matthias Müller. Akcie společnosti VW dnes korigují předcházející raketový propad a přidávají 1,4 % na 113 EUR.

13:43

ČNB sazby ponechala, Norové je nečekaně snížili

Dnes ve 13:00 vydala ČNB prohlášení, že ponechává úrokové sazby beze změny. Na následné tiskové konferenci se guvernér Miroslav Singer nechal slyšet, že v budoucnu úplně nevylučuje ani užití negativních úrokových sazeb, ty však v současnosti nejsou potřeba. Česká koruna reagovala na toto holubičí vyjádření oslabením nad hranici 27,23 za jedno euro. Podstatně více dnes oslabila norská koruna, která oslabila v řádu jednotek procent poté, co Norges Bank nečekaně snížila hlavní úrokovou sazbu na nové minimum (0,75 %) a nevyloučila ani další devalvace. Důvodem je negativní dopad nízkých cen ropy na norskou ekonomiku.

13:22

Caterpillar snižuje výhledy, plánuje propouštění

Dnešní den vydala společnost prohlášení, že snižuje výhled tržeb v tomto roce na 48 mld. USD, což by mělo negativně ovlivnit i očekávané zisky. Důvodem jsou rizika a slabiny v klíčových segmentech, ve kterých i v roce 2016 očekává zhoršení. Společnost zároveň uvedla, že chystá restrukturalizaci, jejíž součástí bude i propuštění 4-5 tis. zaměstnanců do konce 2016. Náklady restrukturalizace by mohly dosáhnout do 2018 až 2 mld. USD, celkově by mohlo přijít o práci až 10 tisíc lidí. Akcie v pre-marketu aktuálně odepisují 6,5 % na 65,65 USD.

12:13

Automobilový trh opět stáhl německý DAX dolů

Až do 2% ztrát potopily index německých prominentních akcií spekulace ohledně dalších aktérů v emisním skandálu. Přestože se BMW i Daimler jasně distancovaly od šidících praktik při testování emisí, zpráva ohledně vysoké emise modelu BMW X3 poslala celý automobilový sektor (a spolu s ním i celý index) do červených čísel. Opakuje se tedy to co na začátku tohoto týdne, německý index se kvůli neúměrné panice dostal již pod technicky významnou hodnotu 9500 bodů. O značné přeprodanosti DAXu hovoří i index RSI (29 bodů) a historicky nízká valuace. Ocenění indexu se totiž dostalo na pouhý 11 násobek očekávaných čistých zisků, hluboko pod letošní maximum 16 násobku očekávaného EPS. Velmi nízké ocenění můžeme pozorovat i ve srovnání s ostatními indexy – STOXX 600 (14,4), S&P 500 (16). 

9:35

Akcie BMW dnes terčem spekulací

V poslední době velice živé téma - podvádění při vykazování emisí u dieselových motorů koncernu Volkswagen – se začalo motat i kolem jiných automobilek. Terčem spekulací se totiž stala další německá automobilka, konkrétně BMW. Důvodem jsou testy modelu X3, podle kterých byl prý překročen evropský emisní limit 11 krát. BMW však na nařčení ohledně podvodů kontrovalo prohlášením, že jeho vozy nepoužívají žádný software, který by se automaticky aktivoval při kontrole emisí, čímž odmítá, že by podváděl jako VW. I přesto jsou akcie společnost pod tlakem, když aktuálně odepisují 6,1 % na 74,9 EUR.

8:41

Japonští investoři po svátcích nemile překvapeni

Celkem 5 dní v řadě (víkend + 3 dny svátek) se neobchodovalo na japonské burze v Tokiu. Kdo se ale z japonských investorů těšil na začátek dnešního obchodování, byl poměrně zklamán. Akcie tamních společností vystřídaly během dne několik trendů, celkově se však vydaly cestou „klesající sinusoidy“. Důvodem byl především pokles cen automobilek (celkově -3,3 %), do jejichž akcií byl poprvé započítán emisní skandál koncernu Volkswagen. Nejhůře se dařilo zejména automobilkám Mazda (-6,8 %), Honda (-3 %), Nissan (-2,5 %) nebo Toyota (-1,9 %). Souhrnný index Nikkei 225 nakonec uzavřel o 2,7 % níže.

8:29

Ropa včerejší zisky nakonec neudržela

V průběhu většiny včerejšího dne se dokázaly ceny ropy držet v kladných hodnotách, po reportu dat týkajících se zásob se ale dostaly do nízkých záporných hodnot. Přestože byl agenturou EIA ohlášen pokles zásob v minulém týdnu o 1,9 mil. barelů, byla to pro investory negativní zpráva (přestože očekáváná dle EIA bylo pokles o 1,1 mil. barelů). Důvodem byly již dříve vydaná data od institutu API (American Petroleum Institue), který očekával pokles až o 3,7 mil. barelů. Negativní zprávou bylo i oznámení růstu zásob benzínu o 1,37 mil. barelů (při tržním očekávání růstu o 0,76 mil. barelů). Toto zklamání nakonec znamenalo včerejší pokles ropy Brent i WTI o více než 2,7 %. 

Komentář

Ranní komentář pro 24.9.2015

Po značných propadech způsobených panikou okolo emisního skandálu koncernu Volkswagen se včerejší obchodování v Evropě přehouplo do zelených čísel. Rozsáhlý index Euro Stoxx 600 nakonec zakončil obchodní den marginálním růstem o 0,1 %, zatímco index prominentních německých akcií DAX se po ra...

Celý komentář
Cyrrus - ZpravodajstvíRSS
Tento web používá k poskytování služeb, personalizaci reklam a analýze návštěvnosti soubory cookie. Používáním tohoto webu s tím souhlasíte.