Zpravodajství

Komentář

Evropské akcie korigují včerejší ztráty

Po nedávném zveřejnění informací o nezákonných úpravách dieselových motorů spadajících pod automobilku Volkswagen postihla automobilový průmysl značná nervozita. Následkem byl propad akcií koncernu o 35 % a pravděpodobné snížení ratingového hodnocení. Dle vyjádření agentury Fitch je VW po finančn...

Celý komentář
15:02

Ropné zásoby v USA se opět ztenčily

Ostře sledovaná událost především komoditními investory je většinou reportování ropných zásob v USA zveřejněných agenturou EIA. Právě díky klesajícím zásobám, jejichž objem se za poslední týden snížil o 1,9 milionů barelů (vs. očekávání pokles o 1,1 mil. barelů), dnes po zveřejnění těchto informací obě ropy rostou. Ropa Brent aktuálně posiluje o 2,2 % na 50,2 USD za barel a lehká WTI o 1,6 % na 47,1 USD/barel.

13:47

Draghi (ECB) nevyloučil rozšíření QE

Poměrně sledovaný proslov dnes má šéf ECB, Mario Draghi, který v Bruselu hovoří o aktuální situaci před Evropským parlamentem. Ve svém proslovu zmínil především nízkou inflaci, která se v nejbližší době velmi přiblíží k nule, a jejíž výhled růstu musela ECB mírně snížit. Jako hlavní rizika nízké inflace vidí Draghi v zemích rozvíjejících se trhů, v silném euru nebo v nízkých cenách ropy. Draghi se rovněž nechal slyšet, že v případě rostoucích rizik ECB nebude váhat a zasáhne pomocí svých nástrojů (rozšíření QE co do objemu, trvání nebo druhů nakupovaných aktiv). Na intervence je ale podle něj ještě brzo, neboť musí nejdříve vyhodnotit, zdali jsou zmíněné problémy dlouhodobého charakteru nebo nikoliv.

12:44

Akcie Volkswagenu po dvoudenním výprasku posilují

Ještě dnes dopoledne se akcie dle prodejů největší automobilky na světě dostaly pod úroveň 100 EUR, což při páteční zavírací ceně 162,4 EUR značí pokles o 38 % (=ztráta tržní kapitalizace přes 900 mld. Kč, tedy devítinásobek schodku státního rozpočtu ČR). S tím, jak se celá kauza nyní prošetřuje, je automobilový trh nastaven do fáze vyčkávání. Akcie Volkswagen dnešní den alespoň částečně korigují propad započatý začátkem týdne a připisují 6,2 % na 112,6 EUR.

9:59

Eurodolar blízko měsíčních minim

Na dosah měsíčních minim se aktuálně obchoduje měnový pár EURUSD, který se tak ještě stále pohybuje nad technickou úrovní 1,11, od které se na začátku tohoto měsíce již 2x odrazil. Dolar posiluje na základě stále častějších komentářů ohledně možného zvyšování sazeb již na konci října, přičemž jejich růst v letošním roce vidí jako pravděpodobný i šéfka Fed Janet Yellenová. Dnes se eurodolar drží n